Udžitelná móda, do které se zamilujete – rozhovor s L’amour est bleu

Máte ve svém šatníku oblíbený kousek, který nikdy nevyjde z módy? Kousek, který s vámi prožil desítky let vašeho života a bez něhož si nedokážete představit svůj šatník?

L´amour est bleu, německá značka udržitelné módy, byla založena na příběhu o uznání a lásce k jedněm šatům. Značka se od té doby rozrostla a vydala se na misi vytvářet udržitelnou módu s nadčasovou elegancí. V tomto rozhovoru hovoříme o snech a změně světa prostřednictvím módy se zakladatelkou l’amour est bleu, Thien.

Řekněte nám, prosím, něco málo o sobě.

Jmenuji se Thien a jsem zakladatelka a designérka v l’amour est bleu a také manželka a matka dvou malých dětí. Moji rodiče jsou uprchlíci z Vietnamu a já jsem se narodidila v Hamburku. Celý můj život byl a stále je o dvou kulturách, které nosím ve svém srdci. Vždy jsem hledala místo, kam patřím, a našla jsem ho v Berlíně s jeho multikulturním životním stylem. I když jsou moji rodiče velmi tradiční a chtěli, abych měla jiné zaměstnání, rozhodla jsem se následovat svou vášeň. Od malička jsem se věnovala umění a velmi brzy mi bylo jasné, že se chci stát módní návrhářkou. Po ukončení studia módního designu jsem si uvědomila, že práce módní návrhářky pro velké značky nesplňuje moje očekávání kreativní práce. Vystudovala jsem magistra v textilním managementu s plánem, že jednoho dne budu mít vlastní módní značku. Pracovala jsem v mnoha různých oblastech módního průmyslu – produktový management, nákup, online obchod, marketing – abych získala zkušenosti pro své budoucí podnikání. Po 10 letech práce v módním průmyslu jsem měla pocit, že je čas založit vlastní módní značku.

Popište nám svoji značku pár větami.

l’amour est bleu vytváří férovou módu. Naše nadčasové designy jsou reinterpretované módní klasiky, které lze snadno kombinovat s jakýmkoli šatníkem. Každý z našich designů je důkladně promyšlen, abyste jej mohli nosit a milovat po celý život. Naším posláním je obléct vás dobře pro každou příležitost. Jednoduché, rychlé a bez módních kompromisů.

Naše oblečení je vyrobeno z nejlepších organických látek a je vyráběno férově v Německu. Každý kus naší kolekce vyrábí na zakázku náš tým švadlen v Berlíně. Tímto způsobem šetříme zdroje a snižujeme množství odpadu.

Jaký příběh se skrývá za názvem vaší značky?

Mám jedny šaty téměř 9 let, které stále miluji. Jsou modré se srdíčky a s nápisem „l’amour est bleu“. Po těchto šatech jsem pojmenovala svou značku, protože se chci podělit o radost z nošení oděvu, který máte rádi, s ostatními.

Co pro Vás znamená udržitelnost a jak přispíváte k udržitelnosti v módě?

Udržitelnost pro mě znamená být v každém kroku výroby oděvu ohleduplný k životnímu prostředí a spravedlivý k lidem, kteří se na výrobě podílí. Nemůžeme být stoprocentně ekologičtí, protože móda využívá přírodní zdroje a má dopad na naši planetu, ale mým cílem je dělat to způsobem, který je nejšetrnější k životnímu prostředí. Proto používám pouze certifikované ekologické tkaniny, které zaručují, že tkanina byla vyrobena udržitelným způsobem a za spravedlivých pracovních podmínek, od vlákna po hotovou látku.

“Udržitelnost pro mě znamená být v každém kroku výroby oděvu ohleduplný k životnímu prostředí a spravedlivý k lidem, kteří se na výrobě podílí”

Spravedlivé pracovní podmínky jsou také důležitou součástí naší udržitelnosti. Zatímco mnoho módních značek zadávalo výrobu svých oděvů do zemí s nízkými mzdami, rozhodla jsem se vyrábět naše oděvy v Německu. Je pro mě důležité podporovat místní textilní průmysl a mít blízký vztah se svými švadlenami. Pouze tak mohu zajistit spravedlivé pracovní podmínky, aniž bych musela cestovat daleko několikrát ročně.

Zaměřením na evropské dodavatele tkanin a místní výrobu se snažím udržovat co nejkratší vzdálenosti v našem dodavatelském řetězci, aby se ušetřily emise. Udržitelnost také znamená převzít odpovědnost za výrobek od začátku do konce jeho životního cyklu. Proto v současné době pracujeme na metodách, které zajistí, aby byly naše výrobky po prodeji stále udržitelné.

Můžete nám povědět více o výrobním procesu vašich produktů? 

Každý oděv l’amour est bleu šijí za spravedlivých pracovních podmínek naše švadleny v Berlíně. Pracuji s týmem švadlen, které vidím 1-2krát týdně. Spolupracujeme velmi úzce, protože jsou důležitou součástí mého podnikání. Více než 95% naší kolekce je vyrobeno na zakázku, což znamená, že oděv vyrobíme speciálně pro vás, když zadáte objednávku. Tímto způsobem nejen šetříme přírodní zdroje a snižovat množství odpadu, ale můžeme také vyrábět produkty, které lépe vyhovují našim zákazníkům. Uzpůsobení délek rukávů a nohavic nebo úpravou přizpůsobení tělu zákazníka vytváříme oblečení, které se perfektně hodí k našemu zákazníkovi a bude jej moct nosit po celý život.

Jak jste se přizpůsobili současné situaci s pandemií? Jakým výzvám jste čelili a jak jste se s nimi vyrovnali?

Měla jsem velké štěstí, že všechno naše oblečení vyrábíme lokálně v Německu, Berlíně. Všechny naše látky pocházejí od německých nebo evropských dodavatelů. Náš dodavatelský řetězec tedy nebyl pandemií vůbec ovlivněn. V březnu loňského roku jsme čelili nulovým objednávkám, když se Německo poprvé dostalo do lockdownu, ale od té doby rosteme velmi rychle. Jsem tak vděčný, že stále více lidí kupuje udržitelné oblečení, protože se stará o jejich původ.

Jak podle vás vypadá blízká budoucnost pro nezávislé/udržitelné značky, jako je ta vaše?

Myslím, že lidé začínají více oceňovat produkty nezávislých/udržitelných značek, protože si uvědomují, že dostanou dobrý produkt za fér cenu. Menší značky také mohou být transparentnější, pokud jde o udržitelnost a spravedlivé pracovní podmínky, protože dohled nad dodavatelskými řetězci je lépe zvládnutelný. Rovněž si myslím, že po dlouhé době popularity velkých módních korporátů budou zákazníci vyhledávat osobní přístup a rodinnou atmosféru, kterou naleznou u menších značek.

“Myslím, že lidé začínají více oceňovat produkty udržitelných značek, protože si uvědomují, že dostanou dobrý produkt za fér cenu”

Co lze v tomto odvětví zlepšit?

Podmínky, které jsem zmínila výše. Dokud existují dodavatelé ekologických tkanin, kteří mají minimálně 500 metrů, a výrobci s minimem 1000 kusů, bude obtížné vytvořit udržitelný módní průmysl. Nadprodukce vede k nadměrné spotřebě a odpadu – odpadu na skládkách, ale také plýtvání zdroji a ničení přírody. Každý v módním dodavatelském řetězci musí najít způsoby, jak vyrábět méně a udržitelněji.

A na konec nám prozraďte, které z vašich produktů vám přirostly nejvíce k srdci?

Šaty Parisienne byly první šaty, které jsem navrhla. Jsou tak pohodlné a snadno se nosí, rozhodně jedny z mých oblíbených. A miluji maxi šaty Jasmine pro jejich bohémský styl. Do jejich potisku jsem se zamilovala hned poprvé, co jsem jej viděla! Můj nejnovější oblíbený kousek jsou culottes Michelle. Jsou perfektní třeba na jaro a podzim a můžete jej kombinovat se vším, topy, halenkami, košilemi. Jsou vyrobeny z Tencelu, který je neuvěřitelně pohodlný a díky elastické gumě je pas velmi pružný, což je pro mě důležité. Nerada nosím těsné oblečení.

Thieniny oblíbené kousky si můžete prohlédnout níže. Zleva (šaty Parisienne, culottes Michelle a šaty Jasmine)

Děkujeme za rozhovor!

Napsala: Adela

Zdroje obrázků: L’amour est bleu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.