Oblečení z upcyklovaného hedvábí Genki Designs

Léto je v plném proudu. Slunce zabarvuje vše kolem nás, sytě modré nebe, svěží zelená luk a lesů, tyrkysové moře, pestrobarvené ovoce, které sklízíme. Jasné barvy nám zlepšují náladu, jsme optimističtější, radostní a plní života trávíme dny venku, abychom načerpali potřebnou energii po dlouhých, šedých zimních měsících.

Dnes vám přinášíme rozhovor se značkou Genki Designs z Anglie, která má barvy a radost ve svém DNA. Tvoří oblečení z přebytků hedvábných látek z Indie. Jejich oděvy jsou tedy nejen jemné právě jako hedvábí, ale také udržitelné a vyrobené s úctou k naší planetě. Spojili jsme se s Camillou, zakladatelkou Genki Designs, která nás zasvětila do jejich filozofie a povyprávěla nám o výzvách, kterým musí udržitelné značky čelit, aby mohly konkurovat velkým korporacím.

Řekněte nám, prosím, něco málo o sobě.

Moje láska k hedvábí začala když jsem jako malá jezdila navštěvovat svoji francouzskou babičku. Trávila jsem hodiny ponořená v krabicích s jejími starobylými látkami. Byla jsem naprosto okouzlena všemi těmi složitými vzory a jemností hedvábí, které babička ráda nosila. Tento obdiv a vášeň pro módu mi zůstal až dodnes, avšak uvědomila jsem si, jak moc oděvní průmysl ničí životní prostředí a už se na oblečení nedívám stejně, jako dřív.

Jsme malá, nezávislá značka se sídlem v Londýně. Úzce spolupracujeme s našimi dodavateli v Rádžastánu, kde naši krejčí a návrháři upcyklují látky ze 100% hedvábí. Naše tkaniny pochází z malých, rodinných podniků v Indii, čímž podporujeme lokální ekonomiku. Náš sortiment je tvořen jedinečnými kousky, které přispívají k udržitelné módě a jsou zároveň cenově dostupné.

“Bojujeme proti nadvýrobě a plýtvání využitím látek, které by se jinak vyhodily.

Co pro Vás znamená udržitelnost a jak přispíváte k udržitelnosti v módě?

Udržitelnost pro nás znamená být ekologicky i sociálně uvědomělý. Nadprodukce a plýtvání v módním průmyslu vytváří bezprecedentní škody na naší planetě a společnosti. V Genki bojujeme právě proti plýtvání kreativním využitím látek, které by se jinak vyhodily. Naše oblečení je vytvořeno k různému využití. Mnoho designů je možné nosit ve velikostech 6 – 14 díky jejich zavinovacímu střihu a další jsou oboustranné, aby lidé měli dva oděvy jednom! Vyzýváme naše zákazníky, aby v tomto procesu pokračovali tím, že se o naše oblečení starají se vší láskou, která byla věnována jejich vytvoření a zajistila, aby návrhy Genki vydržely tak dlouho, jak je zamýšleno!

Můžete nám povědět více o výrobním procesu vašich produktů? 

Máme úžasnou síť designérů, krejčích, továren a dodavatelů, kteří tvoří náš transparentní, úzce spjatý dodavatelský řetězec založený na vzájemném respektu a lásce ke krásné, vysoce kvalitní látce. S našimi dodavateli nevyjednáváme o cenách tkanin a chceme zajistit, aby každý člověk v dosahu naší značky mohl žít šťastný a zdravý život.

“Cítím se Genki!” znamená znamená v japonštině plný života a radosti.

Jaký příběh se skrývá za názvem vaší značky?

Moji rodiče se potkali v 80. letech, když pracovali v Japonsku. Když se přestěhovali zpět do Anglie, aby si založili rodinu, vždy vyprávěli o těchto časech jako o nejšťastnějších v jejich životě. Jejich oblíbené slovo, které se naučili, bylo „Genki“. Znamená to něco jako zábavné, energické. Kdykoliv nás, děti, čekal velký den, ať už to byl náročný úkol nebo něco vrušujícího, zeptali se nás: „Cítíš se Genki?“ a my jsme se odpověděli „Cítím se Genki!“. Takže když přišlo na pojmenování značky a na to, jak chci, aby se lidé cítili, když nosí naše oblečení, měla jsem jasno. Genki. Plný života a radosti.

Jak jste se přizpůsobili současné situaci s pandemií? Jakým výzvám jste čelili a jak jste se s nimi vyrovnali?

Díky kreativitě a spolupráci našeho týmu, jsme překonali výzvy, které nás posunuly dál. Na začátku lockdownu jsme si mysleli, že navrhování a produkce napříč kontinenty bude zcela neproveditelná vzhledem k tomu, jak úzce jsme vždy spolupracovali s dodavateli, krejčími a designéry a nedokázali jsme si představit, že nebudeme v našem procesu vytváření fyzicky spolu. Silné základy, které jsme tímto způsobem vybudovali, však umožnili to, že jsme mohli hladce komunikovat přes videohovory a vyvíjet návrhy, posílat fotografie látek a střihy. Tento nový způsob práce byl možný pouze díky vzájemné důvěře a úžasnému talentu našich tvůrců a dodavatelů v Rádžastánu. Cítime vděčnost a štěstí, že jsme mohli jako malá značka přežít a pokračovat v práci s naším neuvěřitelným týmem!

Jak podle vás vypadá blízká budoucnost pro nezávislé/udržitelné značky, jako je ta vaše?

Myslím, že toto je opravdu vzrušující doba pro malé, udržitelné značky, protože lidé začínají podporovat nezávislé podniky, cenit jejich osobní přístup a hodnoty, které vyznávají! Vzhledem k tomu, že je udržitelný módní průmysl na vzestupu, si myslím a doufám, že v blízké budoucnosti se udržitelnost stane jakousi normou a bude běžnou součástí konverzace v módním průmyslu.

Co lze v tomto odvětví zlepšit?

Velké módní značky a korporace se snaží využít trendu udržitelnosti ku svému prospěchu a bohužel jim to dává příležitost k greenwashingu (dezinformaci šířenou organizací za účelem prezentovat environmentálně zodpovědný veřejný obraz sama sebe, pozn.red.). Čím větší prostor máme my, jako malé značky, k propagaci našich produktů, tím více můžeme zvyšovat povědomí o opravdu udržitelné módě.

A na konec nám prozraďte, které z vašich produktů vám přirostly nejvíce k srdci?

Jedním z našich nejunikátnějších kousků jsou naše oboustranné kalhoty. To právě díky našim návrhářům v Indii nám tolik přirostli k srdci! Říkají jim „nedělní pondělní kalhoty“, protože jsou přizpůsobivé, se čtyřmi různými možnostmi vázání, aby vyhovovaly jakékoli náladě a příležitosti, od líné neděle po pracovní pondělí!

Děkujeme za rozhovor!

Přeložila: Adela Bermellova

image sources: Genki Designs

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.