5 Inovativních módních materiálů vyvinutých pro udržitelnou budoucnost

Po staletí krejčí používají stejné základní materiály k výrobě oblečení – bavlnu, vlnu a kůži. Ačkoliv se tyto materiály prokázaly jako silné a trvanlivé, tak posunuly životní prostředí na hranici, kdy dochází k jeho zátěži a vyčerpání přírodních zdrojů. Měli bychom uvažovat o tom, jakým způsobem vyrábíme a čerpáme textilie, pro udržení životního prostředí a snížení spotřeby zdrojů. Naštěstí nám probíhající vědecký výzkum přináší širokou škálu inovativních alternativních materiálů.

Od ananasových listů až po eukalyptová vlákna, zde je pět inovativních materiálů, na která byste měli při nákupu udržitelného oblečení dbát!

1 Piñatex

Piñatex je přírodní veganská kůže vyrobena z ananasových listových vláken. Dodavatelé ananasových vláken jsou převážně zemědělci z Filipín, takže Piñatex dává místním zemědělcům možnost profitovat z odpadu, který by běžně skončil jako součást kompostu. Výsledkem není jen materiál jako takový, ale také patentovaná technologie výroby, která přináší zemědělcům v rozvojových zemích nové toky příjmů. Piñatex je netkaná textilie, může být vyráběna ve velkých rolích, v různých tloušťkách a povrchových úpravách. Je lehký, měkký, prodyšný, poddajný a snadno se se barví. K výrobě vlákna není zapotřebí žádné další vody, hnojiv nebo pesticidů, takže proces výroby a náklady jsou udržitelné a nízké.

ZNAČKY, KTERÉ SLEDOVAT:

NAE VEGAN férová a animal-friendly značka obuvi se sídlem v Portugalsku.

D-RAÍZ udržitelné doplňky s nadčasovým designem vyrobené ve Španělsku.

2 Tencel

TENCEL se lisuje z eukalyptových stromů, je 100% přírodního původu a 100% biologicky rozložitelný v přírodě. TENCEL je nový název pro Lyocell celulózové vlákno od společnosti Lenzing. Ve srovnání s bavlnou, Tencel absorbuje dvakrát více vlhkosti a na rozdíl od syntetických vláken ji uvolňuje zpět do atmosféry, čímž výrazně zlepšuje schopnost pokožky pod ním dýchat. Významně zabraňuje tvorbě bakterií a neobsahuje žádné chemikálie, které mohou zapříčinit vznik alergických reakcí.

Je měkký jako hedvábí, chladný jako len a udržuje vás v teple jako vlna. Proto se často používá pro sportovní oblečení, i když je velmi pohodlný pro každodenní nošení. Tento materiál se také používá v rakouských nemocnicích pro lékařské oblečení v ordinacích a jako spotřební textilní materiál na operačních sálech.

ZNAČKY, KTERÉ SLEDOVAT:

Avani Apparel udržitelné nezbytnosti šatníku s ženským nádechem. Švýcarský design, vyrobený ve Francii.

NOACODE vytváří kousky, které kombinují eleganci a praktičnost a vytvářejí tak dlouhotrvající šatník. Vyrobeno v Turecku.

1 People dánská luxusní móda. Nejvyšší kvalita a perfektní vyhotovení bez kompromisů.

3 Modal

Modal je typ viskózového vlákna – nebo spíše vlákno získané z bukové celulózy. Modal je velmi měkký na dotek, a proto jsou viskózová vlákna přezdívána “umělé hedvábí”. Nenechte se ovšem oklamat slovem “umělý”, zdroj tohoto materiálu je 100% přírodní. Dalšími skvělými vlastnostmi jsou dobrá savost a schopnost rychle odvádět pot od těla, díky kterému je tento materiál ideálním adeptem k výrobě spodního prádla. Ve srovnání s bavlnou má kromě luxusnějšího vzhledu také tu výhodu, že je odolnější a zachovává si svoji barvu a lesk i po opakovaném praní.

Modal je ideálním materiálem nejen z hlediska jeho vlastností, ale zejména z hlediska udržitelnosti, protože se jedná o 100% biologicky rozložitelný materiál a nevyžaduje spotřebu velkého množství pesticidů nebo tisíců litrů vody pro jeho výrobu jako bavlna.

free by ale – španělská udržitelná značka s funky a barevnými vzory.

WORON dánská řada spodního prádla, která je pohodlná bez obětování ženských tvarů, módy a stylu.

4 Korek

Korek je jednou z nejlepších veganských alternativ kůže. Poté, co je sklizen a ponechán k schnutí se před dalším zpracováním lisuje do bloků. Celý tento proces je bez chemikálií, což z korku dělá 100% přírodní, biologicky rozložitelný materiál. Korek se skládá ze suberinu, hydrofobní látky, díky níž je voděodolný. Navzdory běžným mylným představám o tom, že je těžký, protože pochází z kůrové tkáně stromu, je ve skutečnosti velmi lehký, všestranný a trvanlivý. Používá se pro různé výrobky, z nichž nejběžnější jsou zátky na víno a kuchyňské spotřebiče, ale nyní čím dále častěji společnosti v módním odvětví volí korek jako udržitelnou alternativu kůže. Níže jsou uvedeny tři společnosti, které pracují s korkem na vytváření krásných a dlouhotrvajících každodenních doplňků.

ZNAČKY, KTERÉ SLEDOVAT:

Cork Element udržitelná módní komunita z Portugalska, která vytváří vysoce kvalitní korkové doplňky.

15:21 značka se sídlem ve Stockholmu s láskou k funkčnímu minimalistickému designu v každodenních nezbytnostech.

Ecokorek čerpány v Portugalsku, vyrobené v České republice. Výrobky s ženským designem.

5 Econyl

Nylon, jinak znečišťující planetu, je přeměněn na ECONYL® regenerovaný nylon. Je vyroben výhradně z odpadu z oceánů a skládek, jako jsou průmyslové plasty, zbytky tkanin od oděvních výrobních společností, staré koberce a ztracené nebo opuštěné rybářské sítě. Proces recyklace a rozpadu se provádí pouze pomocí teploty a páry, bez použití chemických činitelů, a to způsobem poháněným obnovitelnou energií.

Opětovné užití nylonu na výrobu Econylu snížuje jeho vliv na globální oteplování o 80% ve srovnání s materiálem vyrobeným z ropy! Dále tento materiál může být nepřetržitě recyklován bez ztráty kvality konečného výrobku.

(Source Econyl, Wikipedia)

ZNAČKY, KTERÉ SLEDOVAT:

ACE cirkulující módní značka navrhující funkční a módní tašky pro ekologicky uvědomělé ženy na cestách.

Vinnia zavázána k vytváření vynikající kvality udržitelných plavek, které úžasně padnou a mají nadčasový design.

Nature Hommage 100% ekologické aktivní oblečení, ekologické balení, vyrobené eticky na Bali.

Buďte změnou, kterou chcete vidět ve světě!

Napsaly: Adela & Kristyna

Buďte v obraze s Eco Fashion Labels:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.