Rozhovor se značkou SEAY: Je to víc než jen oblečení určené na pláž

Podívejte se na náš rozhovor se značkou SEAY, specializující se na plavky, které také mají udržitelné hodnoty ve svém srdci.

Řekněte nám, prosím, něco málo o sobě.

Jmenuji se Simone Scodellaro, spoluzakladatel značky SEAY.

SEAY: una seconda vita al mare

 
Popište svojí značku v pár větách. 

Navrhujeme, vyrábíme a distribuujeme udržitelné oděvy a kolekce plážového oblečení s nízkým dopadem na životní prostředí pomocí certifikovaných materiálů, krátkého dodavatelského řetězce a marketingového plánu, který zvyšuje povědomí spotřebitele o životním prostředí zaměřením na oběhové hospodářství prostřednictvím takzvaného modelu Re3.

 
Můžete nám říct něco více o výrobním procesu vašich produktů?

Nejprve jsme si vybrali naše partnery
podle jejich hodnot, transparentnosti a geografické blízkosti, protože udržitelnost je také v dopravě a důležitosti snižování
emisí CO2 v zájmu ochrany životního prostředí před rostoucím znečištěním. Proto se vše vyrábí v Benátsku, což znamená, že všichni naši dodavatelé jsou od našeho sídla maximálně 60 km. V zásadě používáme tři hlavní látky;

  1. Prvním z nich je polyester, 100% recyklovaný vyrobený z plastového odpadu a plastových zbytků získaných z mořského dna. S touto látkou vyrábíme pánské plavky a všechny větrovky. Vlastně používáme polyester SEAQUAL ™. SEAQUAL ™ je iniciativa, jejímž cílem snižovat znečistění plasty a vyčistit oceány od mořského odpadu. Model spolupráce SEAQUAL ™ zahrnuje nevládní organizace, rybáře, výzkumníky, vědce, úřady a soukromé zúčastněné strany. SEAQUAL ™ podporuje iniciativy čištění, zapojující průmyslová odvětví a spotřebitele. SEAQUAL ™ je jedno z nejlepších certifikovaných vláken šetrných k zemi na světě. Jedná se o vysoce kvalitní recyklovanou polyesterovou přízi vyrobenou z recyklovaných materiálů včetně plastových lahví pro spotřebitele a plastů zachycených z moře, a proto přispívá k ochraně přírodních zdrojů a ke snižování odpadu ve vodě planety.

2. Dámská řada plavek se vyrábí pomocí 65% regenerované nitě ECONYL®, která pochází z nylonového odpadu, jako jsou rybářské sítě a 35% lycra.

Regenerovaný nylon ECONYL® je produkt vyrobený z odpadu a je nekonečně recyklovatelný. To vše je součástí vize značky ECONYL®, aby se svět stal lepším místem díky průkopnickým procesům regenerace uzavřené smyčky a dodáváním udržitelných produktů.

Na každých 10 000 tun ECONYLu® je možné:

  • Ušetřit 70 000 barelů ropy
  • Vyvarovat se 57 100 tun ekv. CO2. emisí

Použitím nylonu ECONYL® je možné snížit dopad nylonu na globální oteplování až o 80% ve srovnání s materiálem z ropy.

3. Třetím materiálem, který používáme pro naše bavlněné výrobky, je organická bavlna. Je to druh bavlny pěstované z geneticky nemodifikovaných rostlin a bez použití syntetických zemědělských chemikálií, jako jsou hnojiva nebo pesticidy. Jeho produkce pomáhá podporovat a zlepšovat biologickou rozmanitost a biologické cykly.

Část kolekce je vyrobena z recyklované organické bavlny, která zaručuje šetrnou výrobu.

Kdykoli není možné použít recyklovanou organickou bavlnu, používáme certifikovanou organickou bavlnu GOTS. Certifikace GOTS (Global Organic Textile Standard) je zárukou excelence, pokud jde o svět tkanin vyrobených z organických vláken. Tato certifikace definuje soulad s environmentálními kritérii nejvyšší úrovně pro celý dodavatelský řetězec textilních vláken a současně vyžaduje soulad sociálními kritérii.

 
Co pro Vás osobně znamená udržitelnost? 

Udržitelnost je pro mě posláním. Mnoho let jsme pracovali v módním průmyslu pro různé značky a moc se nám to líbí. Toto odvětví se však musí změnit. Musí se zlepšit. Existuje tolik věcí, které se neprovádí dobře, ale existuje tolik věcí, které můžeme udělat, abychom to napravili. Věříme, že změna je možná, ale je to jen v našich rukou. Jsme také skutečně přesvědčeni, že malé věci, které děláme, mohou změnit náš svět k lepšímu.

Jaké jsou vaše největší výzvy jakožto udržitelné značky?

Udržitelnost krok za krokem nabývá na důležitosti, a to je dobře; ale velmi často se to bere jako „trend“, ne jako „cíl“. Produkt nemůže být dražší jen proto, že je „udržitelný“. Stejně jako u všech nových technologií jsou na začátku vyšší náklady, ale nechceme tyto náklady přičíst našim zákazníkům. Měli by mít možnost snadno si vybrat mezi všemi produkty. Usilovně pracujeme na tom, abychom udrželi naše ceny nižší než naši konkurenti, abychom tuto volbu usnadnili.

  
Kde čerpáte inspiraci?

Existují dvě knihy, které jsem miloval a které mě inspirují. Dále mě pak inspiruje Alberto, druhý spoluzakladatel. První kniha je „Let my people go surfing“, příběh zakladatele Patagonie, který je pro naši misi velmi důležitý. Druhá je „Start something that matters“, kterou napsal zakladatel společnosti Tom’s, který nás inspiroval k vytvoření obchodního modelu oběhového hospodářství nazvaný RE3.

 
Jaký je Váš nejoblíbenější kousek ve vaší kolekci a proč?

Miluji je všechny. Hodiny práce byly věnovány každé jednotlivé položce a jsme na všechny tak hrdí. Je to součást toho, co jste vy udělali, je to součást vašeho snu, který se stává skutečností.

Nejdůležitější pro mě však není jen produkt, ale také náš kruhový obchodní model RE3.

RE3 byl vyvinut společností SEAY, aby se snížil dopad použitých materiálů na životní prostředí a prodloužil se životní cyklus oděvů.

Pokud má zákazník starý oděv, který už nebude nosit, ale nechce ho vyhodit, může jej poslat na SEAY a získat 20% slevu na jeho nákup.

Na základě estetických a funkčních podmínek obdržených oděvů budou buď:

-Přeprodány jako vintage poté, co byly dezinfikovány a obnoveny prostřednictvím týmu odpovědného za operace RE3. Obrat z prodeje zůstává týmu k pokrytí provozních nákladů.

-Znovu použity po sanitaci. Tým odpovědný za operace RE3 daruje oděvy, které jsou stále nositelné, lidem v nouzi.

-Znovu regenerovány, pokud je kvalita kusu špatná a oděv již nelze nosit. Oděv bude odeslán do závodu, kde se stará tkanina změní na regenerovanou přízi, která se pak použije k výrobě nových tkanin, které SEAY použije k výrobě nových kolekcí.

 
Jaký je příběh za názvem vaší značky?

Na začátku to bylo jméno „Soseaty Collective“, které pochází od: S.O.S. + SEA + SOCIETY = SOSEATY

Výslovnost je stejná jako slovo společnost v angličtině. Jedná se o soubor jednotlivců s různými úrovněmi autonomie, vztahů a organizace, kteří se různými způsoby vzájemně ovlivňují, aby sledovali jeden nebo více společných cílů. Právě s touto myšlenkou vznikl projekt SOSEATY.

Od společnosti Soseaty jsme vytvořili naši první udržitelnou módní značku SEAY, která má samozřejmě stále v názvu „SEA“, protože je pro nás stále velmi důležitá. V naší mysli chceme vytvořit další značky pod „Soseaty“ v různých průmyslových odvětvích, ale všechny se stejným cílem.

 
Proč jste se rozhodl k tomu, aby Eco Fashion Labels prodávalo vaše produkty?

Eco Fashion Labels je přesně to, co hledáme. Je to správné místo se správnou komunitou. Líbí se nám projekt a poslání Eco Fashion Labels. Jsme velmi rádi, že zde zůstáváme s dalšími etickými značkami, protože to znamená, že splňujeme kritéria udržitelné módy!

 
Jaké jsou největší výzvy, které udržitelná móda právě teď čelí? 

Jak již bylo zmíněno, hlavním problémem je cena. Malé značky, které dělají vše udržitelným způsobem, čelí určitým problémům s náklady a nemají silnou marketingovou sílu sdílet svůj skutečný příběh. Velké značky se jen ubírají trendem udržitelnosti a využívají výhod své silné přítomnosti na trhu. Někdy vyrábějí pouze jeden udržitelný produkt a to je vše. Každý produkt může mít „zelenou“ alternativu a musí být dosažitelný pro každého. Udržitelnost není luxus, který je k dispozici jen několika málo, musí být volbou pro všechny. S naším obchodním modelem cirkulární ekonomiky (RE3) dáváme odměnu (20% slevu) těm, kteří kupují naše výrobky a dávají nám své staré oděvy, protože každý se může snadno připojit k naší misi a vybrat si „správný“ produkt.

 
Co lze v tomto odvětví zlepšit?

Lidé si nejsou vědomi dopadu módního průmyslu na globální úrovni. Nevědí, že celosvětově je 18 % všech použitých pesticidů způsobeno bavlníkovými plantážemi a že bavlněné tričko vyžaduje přibližně 2700 litrů vody, stejné množství pitné vody, které používáme za 3 roky! Nevědí, že oděv pro rychlou módu se nosí v průměru jen sedmkrát, než se vyhodí. Pravděpodobně neví, že nosit oblečení, které již vlastníte ve skříni 9 měsíců, snižuje ekologickou stopu, snižuje spotřebu emisí CO2, spotřebu odpadu a vody o 30%. 

Z těchto důvodů vyrábíme vše pouze z recyklovaných a certifikovaných materiálů a díky modelu RE3 prodloužíme životnost vašich starých oděvů tím, že jim dáme druhý život. 

V této rané fázi si myslím, že každý potřebuje více informací o tomto tématu a více iniciativ, které by povzbudily lidi, aby si vybrali správně. Proto skutečně věříme v náš kruhový obchodní model RE3.

Moc děkujeme Simonovi za skvělý rozhovor! 🙂

Kupujte značku SEAY již dnes na Eco Fashion Labels: https://ecofashionlabels.com/pages/seller-profile/seay

Buďte pravidelně v obraze s Eco Fashion Labels:

Přeložila: Kateřina 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.