Vstupte s námi do VILDNIS s Ullou Richards

Podívejte se na rozhovor se značkou VILDNIS, která kombinuje cool trendy z high street s udržitelností:

  1. Jaká je vaše role ve značce?

Jsem Ulla Richards, zakladatelka a CEO společnosti VILDNIS.

Can sustainable fashion create change? | Live Frankly
Ulla, Richards, zakladatelka VILDNIS

2. Prosím, popište svojí značku v pár větách.  

VILDNIS je značka udržitelného dámského oblečení, jejímž cílem je učinit z etické a ekologické módy normu tím, že nabízíme kolekci bezstarostných a stylových kousků navržených tak, aby vydržely věčnost. Ať už se jedná o planetu, pracovníky nebo zvířata v dodavatelském řetězci, vášnivě je bráníme a zajišťujeme co nejlepší podmínky. Stejně jako vytváření kusů, které jsou líbivé pro oči a pro svědomí.

3. Jak vznikla značka VILDNIS? Jak to vlastně všechno začalo?

V módě jsem pracovala mnoho let a stále více mě unavovalo, být svědkem praktik, které jsem považovala za zastaralé. Praktiky, které nezohledňovaly blaho pracovníků, zvířat nebo planety. Věděla jsem, že dá použít ekologičtější materiál a proces a zarazilo mě, že většina značek pokračovala (a nadále) používá vlákna, která jsou pro životní prostředí opravdu špatná. Jako je například konvenční bavlna a viskóza. Podobně jsem cítila, že by mělo být povinností každé značky zajistit, aby výrobci oděvů začali svým pracovníkům vyplácet spravedlivé mzdy, nejen minimální mzdy.

Kdykoli jsem se snažila posouvat své bývalé zaměstnavatele udržitelnějším směrem, bylo mi řečeno, že „zákazníci nepožadují udržitelné produkty, tak proč do toho investovat čas a peníze!?“

Přimělo mě to začít přemýšlet o tom, jak bychom mohli vytvořit spotřebitelskou poptávku po udržitelné módě a nakonec “donutit” značky změnit své způsoby. Po provedení rozsáhlého výzkumu bylo jasné, že spotřebitelé módy by obecně rádi nakupovali produkty, která jsou vyráběna etickým a ekologickým způsobem, ale mají potíže je najít, protože nechtějí dělat kompromisy ve svém stylu oblékání.

A tak jsem založila VILDNIS. Chtěli jsme dát spotřebitelkám módy na výběr a nabídnout jim udržitelnou módu, která vypadá jako dámské oblečení, kterou by mohly najít na high street.

4. Můžete nám něco říct o výrobním procesu vašich produktů?

Veškerá naše produkce se vyrábí v Portugalsku nebo Indii a používáme eco-friendly látky. Včetně certifikované bio bavlny Tencel, recyklovaného polyesteru, organického lnu a recyklované vlny.

Všechny naše výtisky jsou digitální nebo laserové, aby šetřily vodu a zabraňovaly jejímu znečištění. Naše džínové a další tkané výrobky se perou a zjemňují vzduchem pomocí technologie nanobublinek od společnosti Jeanalogia, což šetří 200 litrů vody na oděv. A zřídka používáme živočišná vlákna, ale když ano, použijeme recyklovaná vlákna.

Všechno je eticky vyráběno v kontrolovaných továrnách, které vyplácejí svým zaměstnancům spravedlivé mzdy a zacházejí s nimi dobře.

5. Co pro Vás osobně znamená udržitelnost?

Udržitelnost pro mě znamená, že necháme planetu ve stejném nebo lepším stavu, než jsme ji našli. Znamená to mít na paměti přírodní zdroje, které používáme a nevyužívat je více, než dokáže planeta regenerovat.

Ve světě VILDNIS zahrnuje udržitelnost také etické aspekty. Věříme, že rovnost a spravedlivé zacházení se všemi v dodavatelském řetězci je klíčem k harmoničtější a mírumilovnější společnosti.

6. Jaké jsou vaše největší výzvy jakožto udržitelné značky?

Jednou z našich největších výzev je, že soutěžíme s velkými tradičními módními značkami, které předstírají udržitelnost a hodně praktikují greenwashing. Mají mnohem větší marketingovou / kupní sílu než my, a proto je pro nás platforma jako Eco Fashion Labels skvělá. Pomáhá nám zvyšovat povědomí o značce.

7. Kde čerpáte inspiraci?

Naše kolekce jsou většinou inspirovány trendy, které vidíme na ulici a jsou vždy navrženy s ohledem na bezstarostného zákazníka a životní styl VILDNIS.

Kromě toho si vždy vybereme zemi, ze které se necháme inspirovat, když začneme navrhovat novou kolekci a hledáme prvky v jejich povaze nebo kultuře, abychom je mohli zahrnout do našich zakázkových tisků a tvarů. Například pro nadcházející kolekci nás inspirovala Indonésie jako našeho divokého tygra a spletité květinové tisky.

8. Jaký je Váš nejoblíbenější kousek ve vaší kolekci a proč?

Mým nejoblíbenějším kouskem je bunda Yosemite ve vojenském stylu. Je to perfektní vrchní vrstva, která se dá nosit mezi sezónami a vždy se v ní cítím dobře a trochu vzpurná. Brzy budeme mít novou verzi s úžasnou výšivkou vzadu. Jsem z ní úplně nadšená!

9. Odkud se vzal název vaší značky?

VILDNIS je dánské slovo pro divočinu, které se podobá anglickému slovu divočina. Naráží na naši lásku k divoké přírodě, našeho svobodného ducha a naši nespoutanou estetiku.

10. Proč jste se rozhodla k tomu, aby Eco Fashion Labels prodávalo vaše produkty?

Milovali jsme vzhled webu Eco Fashion Label a připadalo nám to jako dobrá shoda z hlediska étosu i estetiky.

11. Jaké jsou největší výzvy, které udržitelná móda právě teď čelí?

Hmmm.. 

Myslím, že největší výzvou je změnit myšlení módního spotřebitele. Měli bychom nějak přesvědčit spotřebitele, že musíme upustit od nabídek Black Friday a velkých slev. To je nejlepší způsob, jak zpomalit spotřebu a platit realistické plné ceny po celý rok, než podpořit nadměrnou spotřebu a tvrdé vyjednávání s majiteli továren o cenách (což v konečném důsledku ovlivní mzdy pracovníků).

Další velkou výzvou je vývoj a získávání materiálů, které jsou skutečně udržitelné. Organická bavlna je například mnohem lepší alternativou ke konvenční bavlně, ale stále vyžaduje hodně vody k růstu a hodně půdy. Rád bych viděl věci, které se v oblasti výzkumu a vývoje pohybují mnohem rychleji!

12. Co lze v tomto odvětví zlepšit?

Chtěla bych vidět více inkluzivity. Doposud nejvíce udržitelným módním summitům a konferencím dominovala zejména jedna velká značka rychlé módy, spíše než předvádění menších značek, které se ze všech sil snaží o udržitelnost. Chtěla bych, aby tyto typy akcí byly inkluzivnější. Vyzývám řadu menších značek, aby se podělily o své zkušenosti. Dělají hackatony a obecně do procesu zapojují více lidí, což umožňuje, aby se objevily nové nápady.

Kupujte značku VILDNIS již dnes na Eco Fashion Labels zde

Děkujeme Ulle za skvělý rozhovor!

Buďte pravidelně v obraze s Eco Fashion Labels:

Přeložila: Kateřina 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.