Krok blíže k udržitelnosti se značkou N’go Shoes

N’go Shoes je jednou z těch značek, které dokazují, že nemusíte kompromisovat styl, abyste byli etičtí. Přečtěte si níže o tom jak značka vznikla, a o jejich fantastickém procesu výroby bot:

 1. Můžete se představit našim čtenářům, prosím?

Jsem Ronan, spoluzakladatel značky N’go Shoes. 

Ronan a Kévin, zakladatelé N’Go


 
2. Popište svojí značku v pár větách.  

N’go Shoes je francouzská značka bot, která podporuje tradiční know-how vietnamských řemeslníků z etnických menšin a staví základní školy v nejchudších provinciích Severního Vietnamu.

Cílem N’go Shoes je spojit trend, řemeslnou práci, design a solidaritu. Naše originální a módní tenisky jsou součástí projektu se silnou společenskou hodnotou, který je jádrem etické módy.

3. Řekněte nám více o N’go Shoes. Jak to celé začalo? 

Značka N’go Shoes se oficiálně založila v roce 2017, ale všechno začalo už v roce 2010. S Kevinem jakožto kamarádem z dětství jsme odjeli pracovat na 2 měsíce jako dobrovolníci do Peru, postavit školku v chudém okrese Arequipa city. Bylo nám 18 let, a bylo to poprvé, co jsme pracovali na sociálním projektu a objevili jsme novou zemi se silnou řemeslnou kulturou. Slíbili jsme si, že jednoho dne vytvoříme také sociální podnik na podporu místních lidí v nouzi. Dokončili jsme studium, získali jsme pracovní zkušenosti (Kevin byl účetní manažer a já pracoval pro nevládní organizace ve Vietnamu před začátkem N’go), a v roce 2016 jsme se rozhodli jít za svým snem. Poté vše proběhlo velmi rychle: rozvoj produktu, partnerství s družstvy řemeslníků, výběr sociální organizace, která daruje část naší tržeb ve Vietnamu, atd.

 
3. Jaký je proces výroby vašich produktů? 

1/ Spolupracujeme se 3 družstvy řemeslných žen, které se nacházejí v provinciích Dien Bien, Hoa Binh a Nghe An. V Hoa Binh a Nghe An pracujeme s bílým thajskými etnickými menšinami a v Dien Bien s laoskými etnickými menšinami. Vyvíjíme s nimi etnickou látku, která bude později použita k dekoraci našich tenisek. Protože neumí anglicky, pracujeme s nimi ve vietnamském jazyce a používáme Google Translate.

Jakmile je etnická textilie ručně utkaná, řemeslníci ji posílají vlakem do továrny na kompletaci tenisek v provincii Dong Nai.  

 
2/ Kompletace tenisek a vyhledávání zdrojů materiálů

Co se týče zdrojů, úzce spolupracujeme s dodavateli továrny na kompletaci tenisek. Většina z nich je certifikovaná a pokud ne, tak je to způsobeno tím, že na audity jsou příliš malí. Známe více než 90 % našich dodavatelů surovin, a začínáme vyrábět recyklované sbírky s materiálem z Číny (po COVID-19 navštívíme naše dodavatele v Číně). Více než 90 % našich dodavatelů jsou Vietnamci, protože chceme propagovat vietnamskou řemeslnou práci. Tlačíme je k vývoji nových technologií, které mají být použity v procesu, ale trvá to.

Jakmile továrna na kompletaci tenisek obdrží etnickou látku + základní suroviny (například kůže pochází z USA / Argentiny a opálená ve Vietnamu), vyrobí boty, vše zabalí a potom uděláme kontrolu kvality, aby bylo vše kvalitní. Jakmile bude kontrola kvality schválena, doručíme veškeré zboží po moři do Francie, kde se nachází náš sklad.

 
4. Co pro Vás znamená udržitelnost?

Nevidím budoucnost bez udržitelnosti. Udržitelnost znamená dlouhodobou vizi a předvídání všech překážek, které nám mohou / budou zkřížit cestu. Je třeba dělat rozhodnutí s přihlédnutím k tomu, že musí být udržitelné. Například u nás vyrábíme tenisky podporující vietnamské lidi, ale abychom omezili znečištění, tak jsme k tomu ještě spustili program s názvem Zero Waste Shoes, kde dáváme našim teniskám “druhý život“. Potom ještě snižujeme negativní dopad našeho podnikání na životní prostředí.

5. Jaké jsou vaše největší výzvy jakožto udržitelné značky?  

Jak jsem již řekl, naším hlavním úkolem je snížení spotřeby CO2. Abychom toho dosáhli, plánujeme provést hodnocení spotřeby CO2, získat doporučení a aplikovat je, aby došlo k jemuž redukci.

Dalšími výzvami pro nás je rozvíjet naše podnikání a partnerství s více družstvy řemeslníků ve Vietnamu a možná pracovat v jiné zemi a podpořit lidi v nouzi. Myslíme si, že N’go Shoes může pracovat ve Vietnamu a v jiných zemích světa na propagaci řemesel místních řemeslníků a podporu jejich komunity.

 
6. Co je vaší inspirací?

V těchto dnech je velmi snadné načerpat inspiraci například prostřednictvím internetu, novin, časopisů. Máme snadný přístup ke všem datům. To mi dává inspiraci, jak rozvíjet naši značku bot. Od malička jsem miloval módu a vždy jsem o ni měl zájem.

 
6. Jaké produkty vám nejvíce přirostly k srdci? A proč?

Nejvíce mi přirostla k srdci naše kolekce tenisek Saigon. Miluju jejich barvu a vzory. Myslím, že to dokonale kombinuje evropské trendy a asijské řemeslné práce.

 
7. Co se skrývá za názvem vaší značky? 

N’go zní vietnamsky, ale má anglický význam. Může to být přeloženo jako “And Go…” = follow you dreams, never give up, go ahead, ale také the action of going = walk, run wearing our shoes.

 
8. Proč jste se rozhodli k tomu, aby Eco Fashion Labels prodávalo vaše produkty?  

Myslíme si, že je to silná platforma pro Eco Fashion v Evropě. 

 
9. Jaké jsou největší výzvy, které udržitelná móda právě teď čelí?

Ekologická výzva je podle mě ta největší, protože jsme stále nenašli dokonalé řešení. Co se týče společenských výzev, máme řešení a teď už jen musíme “přinutit“ všechny módní podniky, aby je realizovali.

 
10. Co může být zlepšeno v sektoru módy? 

Co musíme zlepšit, je naše nadměrná spotřeba. Musíme méně a lépe konzumovat. Dát “druhý život“ našemu oblečení a doplňkům je důležité, ale také přemýšlet nad negativním dopadem sbírky oblečení z druhé ruky, neposílat je do třetích pracovních zemí, kde bz skončily na jejich řekách a skládkách… Jsem pro “místní second hand systém” v zájmu ochrany místní ekonomiky a životního prostředí zemí třetího světa.

Děkujeme Ronane za pohovor!

Kupujte N’go Shoes již dnes na Eco Fashion Labels: https://ecofashionlabels.com/pages/seller-profile/ngo-shoes

Buďte pravidelně v obraze s Eco Fashion Labels:

Přeložila: Kateřina 🙂

One thought on “Krok blíže k udržitelnosti se značkou N’go Shoes

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.