Kalilo: zažijte potěšení ze slow fashion


            Short sleeved t-shirt locally made in Mongolia

            Locally made in Mongolia from natural un-dyed

Sešli jsme se zakladatelkou eco fashion brandu Kalilo, abychom si promluvili o udržitelnosti. Zeptali jsme se na spousty zajímavých otázek. Dozvíte se, co se skrývá za názvem Kalilo a jaké to je, být majitelkou takovéto společnosti v dnešním světě. Přečtěte si náš rozhovor níže:

 1. Řekněte nám něco málo o sobě a vaší minulosti.

Jmenuji se Daiva Liutkute a jsem zakladatelka značky Kalilo.

Miluji poznávání nových kultur, setkávání se s novými lidmi a ráda se učím nové věci. Jsem veliká zastánkyně kvalitních a jednoduchých designů, která náše značka skutečně představuje. Společně s Kalilo chceme přinést naším zákazníkům radost z ručně vyrobených kusů oblečení, které bylo zhotoveno v malých podnicích, kde řemeslníci dostali slušně zaplaceno, v dobrých pracovních podmínkách a využívají zaměstnanecké benefity.

 1. Popište svojí značku v pár větách.

Kailo je slow fashion brand s vášní pro elegantní a minimalistický styl, ve kterém se velmi odráží naše švédské kořeny. Jsme odhodlání podporovat mírnou spotřebu a spolupracujeme pouze s udržitelnými a účelně navrženými produkty vyráběných v menším počtu.

Neposkytujeme pouze produkty. Je toho mnohem více, než vidíte. Produkty jsou vyrobeny s láskou a péčí našich pečlivě vybraných dodavatelů. Redukovat, znovu použít a recyklovat. To je hlavní myšlenka značky Kalilo.

 1. Co pro Vás znamená udržitelnost?

Domnívám se, že udržitelnost je spojením ekologické, sociální a eticky odpovědné výroby a spotřeby. Definice strategie „more sustainable fashion“ je něco, co se mě nejvíce týká, pokud jde o udržitelnost v módním průmyslu. Móda sama o sobě není udržitelná, ale všichni můžeme přispět k její udržitelnosti konzumací a odpovědnější výrobou. Koupit si něco ne proto, že můžeme nebo cítíme potřebu následovat ostatní, ale protože to milujeme. Móda, která je nadčasová, ohleduplná a kvalitní, se kterou se můžete ztotožnit. To je móda, o kterou bychom měli mít zájem.

 1. Co je vaší inspirací?

Když se bavíme o designu, tak mojí největší inspirací je sama příroda. Je to nadčasový a neustále probíhající cyklus. Podívejte se například na roční období – jaro přichází každý rok, a i přesto je každé jaro plné života překrásné. Nikdy neomrzí a vždycky se na jaro těšíme.

Být součástí pomalého hnutí a podporovat svědomitou výrobu a spotřebu jakýmkoliv způsobem, abychom přispěli k lepší budoucnosti. To je to, co táhne Kalilo stále vpřed.

Citát „Zkus to a prohraj, ale neprohraj tím, že to nezkusíš“ Stephena Kaggawa nás inspiruje k tomu, abychom dál zkoušeli nové věci.

 1. Co se skrývá za názvem vaší značky?

Kalilo –  Nepali: कलिलो Česky: něžné, jemné

Vymyslet název nebyl vůbec jednoduchý úkol. Název, který je krátký, smysluplný, snadno zapamatovatelný a spojený s naší vizí. Přemýšleli jsme o tom několik měsíců. Jak se říká, dobré věci vyžadují čas, trpělivost a tvrdou práci. Toho jsme potřebovali hodně. Výsledek toho všeho bylo Kalilo.

Další nesnadný úkol bylo vytvoření loga. Muselo to být jednoduché a něco, co ztělesňuje a nese naši značku – Kalilo. Stromek v logu doslova vytahuje význam Kalilo. Slogan „More than you see“ je zde proto, aby ukázal, že ručně vyrobený produkt znamená mnohem více než pouhý produkt. Skrývá se za ním příběh a umělecké dílo. Je toho mnohem víc, než vidíte.

 1. Co vás inspirovalo založit si vlastní business? Jak to vše začalo?  

Začala jsem Kalilo s myšlenkou, jak se současné masově vyráběné značky stýkají se spotřebiteli pouze pomocí obchodních transakcí bez žádných emocí a příběhu. Chtěla jsem vytvořit Kalilo jedinečným způsobem s duší a příběhem. Chci, aby lidé věděli, že za tím někdo stojí a že jsme jiní.

Začali jsme v Nepálu a rozhodli jsme se spolupracovat s malými podniky v Nepálu kvůli mé osobní lásce k zemi, jejím přírodním krásám a samozřejmě dalším přednostem. Nepálské ručně vyráběné kašmírové oděvy byly ve svých historických dobách velmi známé. Ještě předtím, než nastala doba fast-fashion, společensko-politických situací a ubývajícího domácího průmyslu, který začal zabíjet malý průmysl a tradiční řemeslné zpracování. S Kalilo chci pomoci oživit nepálské řemeslníky a podpořit malé místní podniky.

 1. Jaké produkty vám nejvíce přirostly k srdci? Prosím, podělte se s námi o ně!

Jsem absolutně zamilovaná do Yak Wool a řekla bych, že všechny druhy vlny jsou pro mě speciální. V současné době máme limitované možnosti, ale těšíme se, až budeme uvádět novou kolekci, takže to určitě sledujte! Tohle jsou moje tři produkty, které mi nejvíce přirostli k srdci z různých důvodů:

Přehoz Soyak je velmi speciální. Tento produkt se u nás objevil šťastnou náhodou! Byli jsme docela skeptičtí ohledně velikosti šátku a rychle jsme si uvědomili, že možná použití pleteného šálu jako reference velikosti pro tkaný kus nebyl zrovna skvělý nápad. Nicméně Shawl Soyak nám ukázal, že jeho velikost znamená, že je velmi univerzální a lze jej nosit několika způsoby. Je nebarvený a dodává se pouze ve vlastních přírodních barvách – šedé/hnědé a může tak snadno doplnit jakýkoliv outfit.

Mezi další mé oblíbené kousky patří Moli svetr, náš nejprodávanější produkt. Jeho jednoduchost je v souladu s naší filozofií značky. Design je inspirován skandinávským minimalismem a nadčasovostí. Je vyroben z téměř půl kila nejkvalitnějšího a pečlivě vybraného kašmíru, který ho činí těžký, měkký a teplý. Chceme, aby si lidé skutečně užívali tento vědomý luxus bez viny.

Šála Lapu. Když jsme se rozhodli vyrábět šály z bambusu, konkrétně z bambusu z dřevěného uhlí, nevěděli jsme úplně co nás čeká. Bambus není žádná novinka. Obvykle se však používá na ponožky a spodní prádlo smíchaný s bavlnou. K našemu překvapení to dopadlo mimořádně dobře a z hlediska pohodlí je to naprosto úžasné! Je vyroben z bambusu z dřevěného uhlí, což znamená, že šála Lapu je bez barviv a dodává se pouze v odstínech jejího přirozeného odstínu – šedé.

shawl soyak
moli sweater
scarf lapu
 1. Kde prodáváte vaše produkty?

Naše produkty můžete najít na našich stránkách a také na sustainable marketplaces. Kromě toho nabízíme také naše produkty prostřednictvím různých butiků a maloobchodů prostřednictvím velkoobchodních tržišť. Neustále hledáme účelnou spolupráci a rozšiřujeme náš dosah.

 1. Jak jste se adaptovali na současnou situaci? Jakým výzvám jste museli čelit a jak jste se s nimi vyrovnali?

Na začátku jsme nevěřili tomu, co se děje a odmítali jsme skutečnost až do té doby, než byla vyhlášena celosvětová pandemie. Jako nová značka jsme byli zvyklí na neustálé změny ve výkonu objednávek a používání různých druhů prodeje. Chováme se k podnikání zodpovědně a považujeme to jako příležitost k růstu.

Zpočátku jsme neviděli žádný rozdíl a obchod v Nepálu pokračoval jako obvykle. Netrvalo dlouho a dopad pandemie byl extrémní na živobytí lidí a podnikání obecně. Snažili jsme se nadále pokračovat ve spolupráci s našimi partnery v Nepálu.

Během takové nestálé a nepředvídatelné atmosféry jsme začali pochybovat o sobě a pochybovat, zda stojí za to pokračovat v našich obchodních operací. Věřím, že to byl strach mluvit sám za sebe, protože jsme viděli změny nejen ve výrobním procesu, ale také v dynamice našich blogových příspěvků a zapojení sociálních médií a marketingu.

Uprostřed všech obtíží a výzev jsme byli schopni přizpůsobit se situaci a věříme, že máme také co slavit. Byli jsme svědky obrovské solidarity. V této těžké době se podniky spojily a podporovaly jeden druhého. Věříme, že na konci tunelu je světlo a uděláme vše proto, abychom pokračovali v cestě Kalilo!

 1. Na co jste nejvíce hrdá jako podnikatelka?

Je těžké uvěřit, že Kalilo byla před rokem a půl jen myšlenka. Nyní je to realita a za krátkou jsme toho tolik zažili! Nejvíce jsem hrdá na to, když nás oslovila renomovaná designová studia, abychom se představili na jejich módních přehlídkách. Vogue UK nás také zaregistroval, ale v té době jsme si účast nemohli dovolit. To nám dodává veliké sebevědomí, že děláme věci správně a motivuje nás to k dalšímu růstu!

 1. Jak si myslíte, že bude vypadat budoucnost pro nezávislé/udržitelné značky, jako je ta vaše?

Myslím, že nezávislé značky mají budoucnost. Pokud se dnes podíváte na spotřebitele, jsou si vědomi toho, co nakupují. Vidíme, že spotřebitele stále více zajímá dopad produktů na životní prostředí. Zaznamenali jsme posun v chování. Od pomalého cestování k pomalé módě a nyní se i životní styl zpomaluje, a to je jen dobře pro nezávislé značky.

V naší DNA je zakódováno zůstat jedinečný. V době, kdy je vše dostupné a masově vyráběno, kde jsou stejné položky hojně vlastněny. My se snažíme dodávat řemeslné a ručně vyráběné výrobky, které jsou již od návrhu unikátní a žádané.

Jednou z nejpozitivnějších věcí, které se během tohoto lockdownu ukázaly, je dopad naší volby, která vyústila v uzdravení planety. Nelze popřít, že jako obyvatelé planety musíme udělat více. To je také něco, co přiláká lidi k malým nezávislým značkám, které vyrábějí v malých dávkách nebo lokálně a produkují neodmyslitelně nízkou uhlíkovou stopu.

 1. Jaké jsou vaše největší výzvy jakožto udržitelné značky?

Největší výzvou pro nás je finanční udržitelnost. Držíme se velmi vysokých standardů a vždy se snažíme být udržitelnější. To vše má svoji cenu. Naše oděvy jsou dražší než hromadně vyráběné u konkurence. Stále chybí mezi lidmi povědomí a jen málo lidí je ochotno zaplatit tyto dodatečné náklady. Jak může mladá a nezávislá značka jako my přežít bez zákazníků a prodeje?

 1. Jaká jsou skutečná hmatatelná opatření, která Kalilo podniká k udržitelnosti?

Vyrábíme pouze v malých dávkách v pečlivě vybraných malých továrnách, kde jsou řemeslníkům zajištěny spravedlivé mzdy a dobré pracovní podmínky. Používáme pouze vysoce kvalitní a přírodní vlákna, abychom zajistili dlouho životnost našich produktů.

Jsme součástí programu Ecologi (https://ecologi.com/kalilo) a také vracíme 2% z každého prodeje na naší online platformě projektům, ve které věříme.

U kašmíru přecházíme na OEKO-TEX 100 nebo GOTS od výrobců, kteří mají certifikáty prokazující péči o životní prostředí a zvířata.

Naše výrobky z vlny jsou místně vyráběny v Mongolsku pomocí přírodního nebarvené vlny. Nabízíme je pouze v přírodních barvách. Od sběru až po třídění, praní, odstraňování chloupků, spřádání a pletení. Vše se děje v Mongolsku. Mít celý dodavatelský řetězec v jednom regionu má nejen enviromentální, ale také i sociální výhody.

Do budoucna budou všechny naše produkty vyráběny z recyklovaného polyesteru certifikovaného OEKO-TEX 100 a budeme používat organické bavlny s certifikací GOTS a fair trade.

K zajištění klimaticky neutrální přepravy používáme službu DHL GOGREEN. 

Zmínila jsem jen pár věcí, které v současné době děláme nebo plánujeme brzy udělat. Vždy se snažíme být udržitelnější a víme, že dokážeme víc. Tímto způsobem zůstáváme pokorní a inspirovaní.

 1. Co lze v tomto odvětví zlepšit?

Domnívám se, že je zapotřebí zlepšit vzdělávání a transparentnost. Musíme lidi poučit, že v oděvu není jen peněžní cena. Možná si myslíte, že ušetříte, když zaplatíte za své tričko méně než za kávu a budete spokojeni s nákupem. Ale co lidské/ekologické náklady? Kdo to vyrobil? Kde? Jak? Potřebujeme, aby každý přemýšlel o skutečných nákladech, a nejen konečné ceně napsané na cenovce.

 1. Můžete nějak povzbudit a poradit rozvíjejícím se podnikům v současné době?

Nejlepší rada, kterou mohu dát, je mít trpělivost a připravit se na takové malé překážky. Zejména ty, o kterých jste ani neuvažovali a určitě na ně cestou narazíte. Když jsem založila Kalilo, nikdy jsem si nemyslela, že bude tak těžké vybrat si jméno. Narazili jsme na různá lákavá jména, ale registrace firmy pod jakýmkoli z těchto jmen byla výzva. Názvy firem musí být ověřeny v celé EU. Pokud existuje jen částečná shoda se stávajícím podnikem, nastává problém a dojde k zamítnutí. Navrhuji vyhnout se nákupu domény, dokud nebudete plně zaregistrováni se značkou, po které opravu toužíte.

Kupujte Kalilo již dnes na Eco Fashion Labels: https://www.ecofashionlabels.com/pages/seller-profile/kalilo

Buďte pravidelně v obraze s Eco Fashion Labels:

Přeložila: Kateřina 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.