Autoproduco.it: k nulovému odpadu a vlastní produkci!

V roce 2018 bylo v Irsku vyprodukováno téměř 60 kg plastového odpadu na obyvatele. Všechna data v Evropě nejsou uklidňující: Německo 38 kg, Itálie 37 kg, Česká republika 23 kg. Nakládání se všemi těmito plastovými odpady není snadné a často se to nedělá optimálním způsobem, takže se plast hromadí v prostředí bez omezení. Často o tom mluvíme, ale systém se nemění a je obtížné zvýšit povědomí.

Existují však i tací, kteří se o problém s odpadem nestarají. Ti, kteří naopak vidí jezera plná plastu a poškozená zvířata, se rozhodnou změnit svůj život. Vydat se cestou nulového odpadu není snadné, zejména ve společnosti, kde to není myslitelné ani sdílené. Za tímto účelem byl vytvořen blog Autoproduco, který podporuje a vede lidi při konkrétních změnách v rámci hnutí nulového odpadu „zero waste“. Byl to rok 2013, kdy se Elisa Nicoli rozhodla začít sdílet své zkušenosti jako samovýrobce a přispívat k šíření povědomí o tématu „homemade“. Webová stránka Autoproduco se sama definuje jako „laboratoř“, místo, kde není žádný učitel ani žáci, ale zkušenost sdílena se stejným směrem a cílem: snížit ekologickou stopu.

Elisa se také napsala sérii 10 knih v italštině, které obsahují rady a průvodce konkrétními tématy, od uklízení přes recepty až po snížení produkce plastového odpadu v každodenním životě.

Autoproduco také podporuje použití recyklovaných materiálů, takže staré oblečení se stává výplní polštářů, staré ponožky jsou přetvořeny na držáky na hrnce nebo na další drobnosti. Stejným způsobem používají některé značky Eco Fashion Labels průmyslový textilní odpad k vytváření recyklovaných látek nebo zbytků kůže pro výrobu udržitelných tašek.

Webová stránka Autoproduco je rozdělena do sekcí, kde najdete také poutavé videonávody. Konkrétně, použití bylin i v kosmetice. Často se toto téma podceňuje, protože není příliš známo, ale stojí zato prozkoumat, jak zlepšit kvalitu života každého člověka..

Doporučujeme Vám sledovat Autoproduco na Instagramu, kde publikují obrázky a videa vlastní produkce, aby pomohli komukoli snížit nebo vynulovat roční produkci plastů. Cesta není snadná, ale s komunitami, jako jsou tyto, a se zodpovědnými možnostmi nákupu, můžeme společně zlepšit podmínky prostředí a vytvořit skutečně udržitelný životní styl.

By Elisa Botticella

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.