Zelený Pátek: šíření povědomí o udržitelnosti

Zelený nebo černý? To si kladem za otázku. 

Černý pátek je americká tradice která se každoročně slaví vždy následující pátek po dni díkůvzdání. Jedná se o ne tak dávnou tradici spojenou s konzumním světem. Ve skutečnosti se nejedná o událost, ale o způsob, jak přilákat lidi, aby utratili více. 

Vraťme se ale o krok zpět a podívejme se, jak tato tradice vznikla. Původ tohoto výrazu vymysleli řidiči taxislužby ve Filadelfii k označení automobilové dopravy, která v těchto datech narůstala. Černá představuje znečištění způsobené výfukem automobilů, které zběsile jedou, aby hledaly ty nejatraktivnější slevy. Tento den v Americe ohlašuje začátek vánočních nákupů, protože před několika lety se díky krizi a touze prodat stal pro mnoho zemí tradicí. 

I když se jedná o příležitost, jak ušetřit peníze a nakupovat ve velkém, za několik posledních let se boje proti šíleným slevám znásobily. Hlavní důvod těchto vzpour vyvstává v potlačení nekontrolovaného konzumu, který je hlavní příčinou znečištění životního prostředí. 

A jsme tady – Zelený pátek! Mezi mnoha iniciativami, které vznikly z ochoty kupujících zvyšovat povědomí o otázkách ekologie a etiky, vznikl tento alternativní pátek. V návaznosti na „Buy Nothing Day“, teda den nenakupování, během kterého se snažíme neprovádět žádné nákupy, navrhuje zelený pátek jinou možnost. Darovat část výtěžku asociacím, které podporují udržitelnost, nebo podorovat kampaně, které zvyšují povědomí o životním cyklu produktů. Povzbuzování spotřebitelů k nákupu produktů, které jsou možná dražší, ale vydrží dlouho. 

Zelený pátek je postoj. Je to stav mysli a volba života. Znamená to vzdát se možnosti masového nakupování a vybírat si možnosti, které neznečisťují životní prostředí a nevykořisťují lidskou práci. Znamená to plně si uvědomit jeho dopad na cirkulární ekonomiku světa a podporovat ekologickou udržitelnost – snižovat dopady na životní prostředí a vykonávat vědomou spotřebu. 

Být v zeleném týmu a ne v černém je jednoduché. Můžeme se hrabat ve skříni a najít starou bundu našeho dědečka a rozhodnout se ji nosit, protože je stále módní a vyrobená z vynikající látky. 

Ve společnosti Eco Fashion Labels pevně věříme v tuto zelenou filozofii. Náš projekt se zrodil z touhy přiblížit svět módy a udržitelnost. Naše tržiště je dokonalým místem setkání mezi stylem a etikou. Združujeme více než 55 různých značek z celého světa, které s nami tuto filozofii sdílí.

A když už mluvíme o zeleném pátku, budeme při této příležitosti také v čele, abychom sdíleli hodnoty, které jsou nám velmi drahé. Proto jsme se rozhodli přispět k této věci. 

Jak již možná víte, s každým nákupem uskutečněným prostřednictvím našeho webu se zavazujeme k projektu zalesňování díky Pledgeling Environmental Fund. 

U příležitosti Zeleného pátku věnujeme za každý provedený nákup 20 stromů! 

Věříme, že naše činy ukazují, jak moc milujeme planetu, na které všichni žijeme. Věříme, že myšlení a jednání udržitelným způsobem je jediný způsob, jak tuto filozofii šířit. Pojďme se spojit a udělat svět trochu zelenějším. 

Autor: Lisa Finetti

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.