Bambus: Kdy ho lze pokládat za udržitelný?

Bambus se využívá od pradávna. Ať už ke stavění obydlí, příloha k obědu v Číně, tradiční indické pero, materiál na vyrábění papíru nebo hudebních nástrojů. Po staletí používání této speciální „vysoké trávy“ jsme znovu objevili její sílu a zjistili, jak s ní nakládat při náhradě za méně udržitelné materiály, zejména v módním průmyslu. Ale pozor, některé procesy při produkci bambusu můžou být stejně škodlivé jako ty, kterým se snažíme vyhnout kvůli životnímu prostředí.

Proč Bambus?

Bambus je věčně zelená tráva. Roste velmi rychle: lze jí sklízet pouhé 3 měsíce po výsadbě. Vyznačuje se nízkou údržbou, protože roste přirozeně bez nutnosti použití chemických hnojiv, herbicidů nebo pesticidů. Nevyžaduje ani opětovnou výsadbu, protože nové klíčky znovu vyrostou ze širokých kořenů. Bambus dokáže absorbovat 100 až 400 tun uhlíku na hektar. Pokud je správně pěstován, může mít pozitivní dopad na půdu a dokonce obnovit erudovanou půdu. Ve své podstatě je to opravdu vysněná ekologická rostlina! Když ale hovoříme o udržitelnosti bambusu, musíme zvážit více faktorů, které na udržitelnost působí.

Díky vysoké kvalitě a nízké náročnosti pěstování bambusu nabili lidé dojmu, že se s ním nemusí zacházet nijak obezřetně. Stejně jako jakýkoliv jiný druh rostliny, se musí při pěstování respektovat základní cykly a nesmí být pěstována jako monokultura. Produkty, které mají certifikaci Forest Stewardship Council (FCS), jsou vždy v souladu se správným pěstováním, protože tento certifikát je zárukou proti ničení stanovišť, znečištění vody a ubližování divokých zvířat. Bohužel mnoho výrobků z bambusu není jako FCS označeno, a tak kupující nemá podloženou informaci, jak byl bambus vypěstován.

Bambusové Textílie 

Existují různé způsoby, jak vyrobit látku z bambusu. Některé jsou revoluční a mohou mít pozitivní dopad na módní průmysl.

Bambusové Hedvábí

Nejznámější a nejoblíbenější vlákno je bambusový hedvábí. Proces výroby tohoto druhu látky je podobný jako u viskózy, takže výsledkem je přírodní a syntetická směs. Bambus se rozpouští v chemickém roztoku a vzniká kašovitá hmota, pak se točí do vláken, ze kterých později vznikne nit a látka. Chemikálie používané v tomto procesu jsou často nebezpečné a toxické, odpad z nich se těžko recykluje. Existují továrny, které pracují udržitelným způsobem a vyrábějí zcela organický lyocel. 

Bambus z Jemného Uhlí 

Lepší alternativou k hedvábí je jemný bambus z dřevěného uhlí, kde se vlákno vytváří z bambusu spáleného v pecích nad 300°C. Mezi výhody tohoto procesu patří zachování původních vlastností rostliny a zýšení absorbční schopnosti, prodyšnosti, hypoalergenity a antibakteriálních vlastností. Takto jsou vyráběné například i naše ručně dělané šály Kalilo nebo ponožky a spodní prádlo od značky Thought.

Bambusový Len

Výroba bambusového prádla vyžaduje vyčesání bambusových vláken a jejich spřádání do nití. Jedná se o stejný výrobní proces, jaký se používá k výrobě lněné tkaniny z lnu nebo konopí. Je zcela mechanický a bez použití chemikálií. Konečným výsledkem je mírně hrubá látka, která je velmi odolná a pevná. Samotný proces je velmi ekologický, ale vyžaduje si více lidské práce. I když je ekologie a ekologická stopa výroby velmi důležitá, nelze jimi zastínit lidská práva pracovníků musí se na ně v továrnách brát ohled. 

Jak udržitelně nakupovat výrobky z bambusu?

Když nakupujeme něco z bambusu, je důležité jít hlouběji do detailu výroby. Surovina je velmi dobrou alternativou, ale často jsou informace o ní zavádějící, a to především proto, aby následovala trendy a dostala se k dobře smýšlejícím, ale povrchním kupujícím. Učinit vědomou a ekologickou volbu je vždy těžší než nakupovat, co se nám líbí, ale právě tento druh péče a povědomí přinese do světa ekologické módy skutečnou změnu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.