Váš rychlý průvodce na certifikáty a ekomateriály: co vlastně znamenají a proč jsou důležitý?

Certifikace v módě jsou poučné v tom, že nám můžou poskytnout nějaké cenné vhledy do výrobního procesu látek, z níž je náš oděv vyroben. Může nás například zajímat, kde byl náš oděv vyrobený a nebo kdo přesně se na jehož výrobě podílel.


Pár důvodu proč jsou udržitelné certifikáty důležité:

 • Zaručují to, co tvrdí. To hlavně znamená, že pokud očekáváte, že vaše oblečení bude veganské a vyrobené eticky bez krutosti ke zvířatům, certifikace vám toto opravdu zaručí.
 • Zajišťují, že oděv splňuje uvedená kritéria, například takové, že oděv prošel testy kvality a ověřování pravosti.
 • V zásadě ukazují, že to, co kupujete, je etické a vědomě vyrobeno.

Mezi nejčastější certifikace patří:

 • OEKOTEX – testuje textil na škodlivé látky a zajišťuje , že jsou nepřítomné.
 • GOTS – (Global Organic Textile Standard) zajišťuje, že materiály jsou skutečně organické.
 • PETA Vegan – zajišťuje, že materiál splňuje přísné standardy a že je tedy 100% veganský a cruelty-free.
 • Fairtrade – zajišťuje, aby se s každým, kdo se podílí na výrobním procesu, zacházelo spravedlivě a byli placeni odpovídající a férovou mzdou.
 • Ecovero – zajištění toho, aby materiál měl nejnižší dopad na životní prostředí na základě využití zdrojů dřeva, ekologických výrobních procesů a transparentnosti ve výrobě.

Udržitelné materiály mohou být matoucí pro nového kupce, s některými neobvyklými jmény a někdy i neobvyklejšími základy výroby. Vzhledem k tomu, že jsme zvyklí na několik běžných druhů látek, s nimiž se v každodenním životě setkáváme a které jsou většinou vyrobeny ze syntetických plastových vláken, vypadá látka vyrobená z ananasu mimořádně a může dokonce vyvolat otázku: jak je to vůbec možné? Ve skutečnosti jsou tyto látky revoluční ve světě spotřebovávaném plasty a toxickými chemikáliemi, které se v našem oblečení pravidelně nacházejí.


Několik látek, s nimiž se můžeme setkat na scéně udržitelné módy, jsou:

 • Bio bavlna: Roste v “živé půdě” a musí být pěstována bez pesticidů po dobu nejméně 3 let, aby bylo možné získat BIO certifikaci. Bavlna musí být zpracovávána v souladu s mezinárodními normami pro ekologickou produkci
 • Bio vlna: Používá se vlna, která je z certifikovaného ekologického chovu hospodářských zvířat. Neobsahuje proto mezky a chlor. Ekologický chov hospodářských zvířat klade vysoké nároky na dobré životní podmínky zvířat a zajišťuje, aby se se zvířaty zacházelo lidsky.
 • Tencel: je extrahován z eukalyptového  dřeva, je ze 100% přírodního původu a je v přírodě 100% rozložitelný. Tencel je novým názvem pro celulózové vlákno lyocell od firmy Lenzing. V porovnání s bavlnou absorbuje Tencel dvojnásobně vlhkost a na rozdíl od vláken syntetických ji uvolňuje zpět do atmosféry, čímž výrazně posiluje dýchací funkci lidské kůže. Neobsahuje žádné chemické látky, což je důležitým faktorem při vzniku alergických reakcí a dále velmi výrazně zabraňuje rozmnožování baktérií.
 • EcoVero: je nejekologičtější a nejčistší viskóza, kterou lze dnes vyrobit. Jedná se o jemně tekoucí látku, která je příjemná pro pokožku a dodává oblečení hedvábnou záři. Toto inovativní celulózové vlákno pochází z evropských lesů a vyrábí se místně v Rakousku prostřednictvím Lenzing.
 • Bambus: Bambusová viskóza se získává ze samotného bambusu, který je přirozeně antibakteriální a při jeho pěstování se nevyužívají žádné pesticidy.
 • Recyklované: Recyklovat jde v dnešní době již velké množství materiálů jako například nylon, bavlna, PET, kůže, polyester, pneumatiky, a mnoho dalšího. Místo toho, abychom vyhodili plastové láhve je možné je roztavit, vyčistit a poté proměnit v příze a textilie na oděvy.
 • Piñatex: Piñatex je přírodní veganská kůže vytvořena z vláken listů ananasů. Dodavatelé ananasových vláken jsou převážně zemědělci z Filipín, Piñatex tak dává možnost místním zemědělcům přivydělat si z odpadu, který by jinak skončil jako součást kompostu.
 • Eko Kůže: Výroba ekologické kůže má minimální dopad na životní prostředí. Využívají se zbytky pravé kůže z potravinového průmyslu. Nedochází k žádné syntetické povrchové úpravě jako při běžné výrobě kůže.
 • Modal: Modal je druh viskózového vlákna, tedy vlákna získaného z celulózy bukového dřeva. Modal je ideální materiál nejen z hlediska jeho vlastností, ale zejména také z pohledu udržitelnosti, jelikož se jedná o 100 % rozložitelný materiál a není pro jeho výrobu spotřebováno velké množství pesticidů nebo tisíce litrů vody, jako je tomu například u bavlny.

Doufáme, že tento krátký průvodce vám může pomoci při příštím procházení a nakupování udržitelné módy. Pomůže vám také porozumět tomu, jak je vaše oblečení vyrobeno a odkud pochází.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.