Role módy v době globálního sucha: jak snížit spotřebu vody.

Ne nadarmo se říká, že vodu nedoceníme, dokud nám nevyschne studna. Opravdu, je tomu tak. Voda vdechuje život umírajícím a dodává pohyb nehybným.  

Čas na otevření tohoto tématu přichází teď, v době, kdy se celý svět snaží uhasit globální sucho. Doposud jsme si totiž mysleli, že voda je bezedná a všední a že jí bude vždycky dost pro naši potřebu i potřebu velkých průmyslů.

Módní průmysl se pro své přežití silně spoléhá na vodu. Počínaje iragací bavlněných plodin až po domácí praní prádla. Protože rychlá móda je také rychle žíznivá.

Podívejme se na některá fakta popisující množství vody použité v módním průmyslu.

“Módní průmysl je třetím největším uživatelem vody na světě (po ropě a papíru). Ve světě, ve kterém asi 2 miliardy lidí již žijí ve vodě-zdůraznil oblastech, je tu důležitou roli pro módu.” – The Common Objective

–FILE–Chinese Uighur workers pick cotton in a field in Alar (Alaer), northwest China’s Xinjiang Uygur Autonomous Region, 16 October 2015.

Obecně se odhaduje, že módní průmysl v současné době spotřebovává přibližně 9 miliard metrů krychlových vody ročně, což jsou 2 % veškeré těžby sladké vody na celém světě a představuje více než desetinu vody používané všemi typy průmyslu. Podle současných trendů se tato částka do roku 2030 zdvojnásobí.

Spotřeba vody protéká každým krokem textilního výrobního procesu. Pojďme si to vysvětlit na přesném přikladu – bavlněné tričko je již dlouholetou módní jedničkou, nosilo se v 60kách, 90kách a nosí se i teď. Přesto, jsou mnozí z nám nevědomky o skutečné množství vody, která je potřeba na výrobu takového trika. Za prvé, k pěstování pouze jednoho kilogramu surové bavlny je zapotřebí v průměru 10 000 litrů vody. Nicméně, poptávka po bavlněných textiliích stále stoupá, a proto chce deští konzumer bavlněné tričko nejen v bíle, ale i třeba v červené a žluté, proto…

..běžné textilní úpravy a dokončování surových vláken je žíznivým i znečišťujícím podnikem. Odhaduje se, že zpracování (včetně spřádání, barvení, dokončování) kilogram vlákniny vyžaduje 100 až 150 litrů vody.

Takže co můžete udělat, co může každý z nás udělat, abychom snížili spotřebu vody v módním průmyslu:

  1. Nakupujte udržitelně vyrobenou bavlnu, která je certifikována podle mezinárodních norem, jako je Fairtrade  nebo Better Cotton Initiative. Získávání od udržitelně certifikovaných dodavatelů může skutečně mít obrovský dopad na snížení spotřeby vody v módním průmyslu. V Pákistánu se místním zemědělcům pracujícím s iniciativou Better Cotton podařilo snížit spotřebu vody a pesticidů o 32 procent, což také zvýšilo jejich ziskovost. 
  2. Získávání z recyklované a znovu použité vody, pokud jde o větší průmyslová odvětví a korporace. Říkat ne úpravě, mytí kamene nebo finských procesů.
  3. Motivovat ostatní, aby přestali plýtvat vodou a začali vodu recyklovat. Skvělým nástrojem jsou třeba venkovní barely nebo sudy, které pochytají vodu z okapů. Ta se pak dá použít na kropení trávy nebo umývání auta.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.