Váš každodenní průvodce udržitelným životem.

Ano, možná jsou naše životy zaplněné neustálou zaneprázdněností a nedostupností. A ano, i přes naši společnou vášeň pro udržitelnost a víru ve světlejší zítřky, se občas všichni ocitneme vyčerpaní z toho neustálého napravování našich činů a necháme to zkrátka plynout s osudem. Co také ale víme je, že svět není černobílý, lidé se nedělí na anděli a hříšníky a měřítko dokonalého udržitelného chování neexistuje. Proto, se pojďme společně soustředit na ty malé a jednoduché kroky, které můžeme lehce zakomponovat do našich životů a které nám pomůžou vytvořit trochu ekologičtější denní rutiny.

  1. Jezte udržitelně.

Ale, co takové udržitelné stravování vůbec obnáší? V první řadě by jsme měli začít číst produktovou etiketu, která nám jednoduše sdělí, jestli se jedná o ekologický výrobek. Poznáme to podle nápisu “organic”, což naznačuje, že se jedná o potravinu, která není v rozladu se státními ekologickými standardy. Za druhé je potřeba zkontrolovat původ výrobku- je lokální nebo byl dovezen? Podporuje tak místní farmy, nebo ty zahraniční? Místní produkty by měly být upřednostňovány ne pouze kvůli podpoře lokálních podniků, ale také díky jejich malé karbonové stopě, kterou zapříčiní kratší transportní úsek.

Zde máte příklad třech nápadů na víc “eco” snídani:

  • Ovesná kaše.
  • Vafle s arašídovým máslem.
  • Ovoce a sýry.

2. Znovuvyužití!

Jeden z nejdůležitějších pilířů udržitelného bytí je právě znovuvyužití a recyklace odpadu, zejména tedy plastu. Nevyhazujte plastové nádoby, krabičky ani tašky, ale raději je umyjte a použijte při další příležitosti.

3. Redukujme spotřebu vody.

Není třeba se denně 30 sprchovat, soustřeďme se na možnosti, která snižují spotřebu vody. Od plýtváním při hygieně až po mytí nádobí.

4. Móda, móda, móda.

Udržitelná móda je jedním z dalších velmi důležitých pilířů. Snažme se konzumovat oblečení, které je buď udržitelně/fair trade/eticky certifikováno, nebo které je second hand. Pokud se tímto pravidle budeme řídit dosáhneme tak redukce vodního i vzduchového znečištění, redukce uhlíkové stopy i toxických výparů. Zároveň však přispějeme k zlepšení životních standardů mnohých kolem nás.

5. Nech prádlo uschnout venku.

Ano, všichni sice milujeme naše sušičky, ale také všichni milujeme naší planetu. Pokud začneme více využívat dary naší přírody, dokážeme tak ušetřit plno světové energie. Takže, pojďme si všichni pověsit na sušák na naše balkóny nebo zahrady a ať se o zbytek postará naše planeta.

6. Vytáhni kolo nebo skate.

Další super možnost jak zredukovat emise a přitom se zdravě hýbat. Pokud nám to prostředí dovoluje, pojďme skočit na kolo místo do auta a vyčistit si hlavu po dlouhém dni v práci. Nejen že se nám možná vytvaruje tělo, ale hlavně tím snížíme znečistěný vzduch.

7. Přestaň kupovat balenou vodu.

100 milionů plastových flašek se za den vypotřebuje na celém světě. 80% z nich skončí v oceánu, kde pokud se jimi neotráví ryby, zůstanou dalších 500 let. Víte, že všechny balené vody jsou ze 40% tvořené vodou z kohoutku? Pojďme si to ulehčit a natočme si vodu z kohoutku sami.

8. Nepodporujme produkty, které ohrožují volně žijící živočichy nebo rostliny.

Dle amerického centra Biologické Rozmanitosti bychom neměli podporovat “Produkty vyrobené ze zvířat na seznamu ohrožených druhů jsou nezákonné, pokud jde o nákup, prodej, dovoz nebo obchod ve Spojených Státech. Některé produkty také poškozují ohrožené druhy tím, že ohrožují jejich stanoviště, od vyřezávání starých lesů až po spotřebování vody, kterou musí pobřežní druhy přežít. Abychom se vyhnuli přispívání k ohrožení volně žijících živočichů, nakupujte svědomitě a hledejte produkty vyrobené z udržitelných materiálů, jako je bambus. Také začněme třeba jíst v restauracích, které odmítají servírovat ohrožené druhy, jako je například tuňák obecný nebo palmový olej.”

Tak a tady to máme, malé ale velmi významné kroky, která můžeme využít v našich každodenních rutinách. Protože pokud to vyjde, naše planeta se na nás třeba znovu začne usmívat.


	

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.