Eko materiály a udržitelnost kůže: analýza

Eko materiály -co je to zač a kolik vůbec víme o jejich výrobě? Kolik toho vlastně víme ohledně těch materiálů, které by měly být šetrnější pro nás, naší přírodu i pro pracovníky, kteří nám z těchto látek vyrábí oblečení.

Momentálně jsme schopni identifikovat tyto problémy v módním průmyslu:

  1. Nestandardní podmínky pracovníků, které vede k vykořisťování v nebezpečném prostředí.
  2. Proces barvení textilů chemikáliemi, které nakonec skončí v našich vodovodech a jsou tak škodlivé pro nás i životní prostředí.
  3. Škodlivé výrobní postupy při používání oleje, uhlí nebo plynu k výrobě syntetických vláken, které jsou používány v majoritě prodávaného oblečení.
  4. Syntetická vlákna, která při mytí a nošení uvolňují mikro plasty do životního prostředí.
  5. Nadprodukce oděvů, které končí na skládkách jako odpad.

I když je zcela zřejmé, že současné výrobní standardy a postupy jsou škodlivé pro naše životní prostředí od samého počátku až do konce, měli bychom se také kriticky zamyslet nad tím, zda jsou eco materiály vážně o tolik šetrnější a prospěšnější pro nás i naší planetu.

Co třeba kůže – je udržitelná nebo ne?

Být přírodním materiálem ještě neznamená být materiálem udržitelným. Pokud se tedy jedná o přírodní materiál, znamená to, že jehož využití je udržitelné? Moje odpověď je ne. Zatímco některé značky apelují na znovu využití již užité kůže, která je například zbytkem potravinářského průmyslu, většina textilně využité kůže je však produktem kožedělného průmyslu. Ten je bohužel stejně násilný a znepokojivý jako celá masná produkce, jelikož má za následek smrt milionu zvířat. A měla by zvířata umírat pro módu?

Zde máme několik eco látek ze světa udržitelné módy:

  • Ekologická bavlna: vyrobená z přírodních vláken a biologicky rozložitelná. Její jedinou nevýhodou je, že by mohla být drahá (kvůli spravedlivým mzdám pracovníků a etičtějšímu hospodaření s bavlnou) a potřebuje velké množství vody k růstu.
  • Tencel: tento materiál je vyroben z přírodních vláken, vyžaduje méně vody než bavlna a je biologicky rozložitelný. Nevýhodou je chemické zpracování, které je zapotřebí k výrobě textilie, ale i chemikálie v tomto procesu jsou recyklovány, nikoli uvolňovány do životního prostředí.
  • Konopí: přírodní, biologicky rozložitelné a spotřebovává méně vody než bavlna. Může to však být o něco dražší.
  • Len: přírodní, biologicky rozložitelné a lehké. Stejně jako bavlna však také spotřebovává více vody.

Navzdory různým nevýhodám (i když jih je málo), všechny tyto látky mají jednu společnou věc: jsou cruelty-free a nevedou k úmrtí milionů zvířat. Používání a nošení kůže, která by jinak skončila v odpadu, je v pořádku, ale ujistěte se zda značky, které kupujete nepodporují kožedělný průmysl a že věnují zvláštní pozornost tomu, aby jejich výrobní procesy byly co nejetičtější. Pokud existuje alternativa proti něčemu krutému, neměly bychom ji podporovat?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.