Pomalá móda v nezastavitelném světě: jak se vzdát módního konzumerismu

Ve světě, který se neustále řítí a žene za novými ambicemi a sny, může být někdy zoufale obtížné se zhluboka nadechnout a trochu zpomalit. Možná je to důsledek rychlého charakteru našeho století plného slibných fantazií, které nás stále neustále tlačí do koutů světa konzumerismu. Tyto kouty, však nejsou vždycky vnímány pouze negativně, a i přes jejich uzurpovanost a manipulovatelnost, se z nich mnoho z nás utéct nesnaží.

Vskutku, konzumerismus naší společnosti hraje v roli velice úspěšného podvodníka, který běžně používá psychologické prostředky sociální konformity k tomu, aby dal lidem to, po čem touží nejvíc-pocit sounáležitosti. Pocit sounáležitosti byl bezpochyby na vrcholu pyramidy lidských potřeb již od úplného začátku, a proto zůstává jedním z nejúspěšnějších faktorů, které neustále podněcují dnešní akutní stav konzumerismu.

Konzumní kultura zatím zarytě definuje spád 21. století.  Nezastavitelná psychologická tsunami reklam, produktů, inovací a slev nás během každé minuty motivuje k poddání síly konzumace a nakupování. Díky nikdy nekončící síle této vlny reklam, zůstávají „konzumeři“ stále hladoví po nových dopaminových trendech, na kterých si již během let vybudovali závislost. A tím se cyklus stále opakuje.

Však v poslední době si stále více uvědomujeme absurditu konzumerismu i jeho katastrofálních dopadů a snažíme se odvyknout této závislosti. Doufejme, že lidé pomalu přestávají skladovat, hromadit a vyčerpávat tak naše zdroje i jejich peněženky.

 Ale přijde-li na módu, cítíme se chytřejšími? Máme dost síly na to, abychom odolali, nebo bychom měli začít předefinovávat struktury 21 století?

Momentálně statistiky ukazují, že světově spotřebujeme přibližně 80 miliard kusů oblečení, což je o asi 400 % více, než jsme spotřebovali před dvěma desítkami let. Osobně jsem přesvědčena, že dokud planeta dýchá, lidé budou konzumovat. Proto, spíše než revolučně zastavovat konzumerismu a vytvářet tak nové společensky konformní standardy, je důležitější, abychom se stali spotřebiteli, kteří jsou pozorní a vědomí a kteří nenakupují impulzivně a bezdůvodně.

No, všichni jsme si snad vědomi katastrofálních dopadů módního průmyslu na naše životní prostředí a lidské životy, stejně tak víme, jak teoreticky můžeme žít udržitelné životy. Ale, jak tyto teorie vlastně aplikujeme do praxe?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.