Ukliď si prostor s kapslovým šatníkem

Pojem ‘kapslový šatník’ vznikl v 70. letech dvacátého století, aby popsal odlišný přístup k módě a nakupováni. Kapslový šatník je unikátní pro každého jednotlivce, ale však co mají společně je to že množství kusu oblečení ze kterého se skládá je minimální, obstojí výzvě měnících se trendu a je sezónně univerzální.

@sarah__bianchi

Jak?

Klíčem úspěchu je používat oblečení po které nejčastěji sáhnete, vymyslet si s nima řadu jiných outfitu které milujete a vyjmout ty co prakticky nikdy nenosíte (ale se jih nějak nikdy nemůžete zbavit). Většina z nás pravděpodobně může zúžit všechno co nosíme ze dne na den na přibližně 30 až 40 kusů (ano, včetně bot)! Kapslový šatník nám vyzve kreativitu aby jsme zajímavě zkombinovali oblečení co máme, ale nás taky vyzve nakupovat více ohleduplně když chceme omezit počet věcí co vlastníme.

Proč?

Tenhle minimalistický přístup k módě je příznivý za několika důvodů:

  1. udržitelnost – vlastnit méně věcí znamená méně odpadu dlouhodobě.
  2. milujeme věci které vlastníme – Marie Kondo se ptala, ‘děla vás tohle šťastným? Pokud ne – zbavte se toho!’ a měli bysme se samy sebe zeptat totéž.
  3. ušetříte – vlastnit méně také znamená že budete méně plýtvat na levné oblečení které vám pravděpodobně dlouho nevydrží, a budete muset dokola nakupovat a nahrazovat.
  4. investice do kvalitnějších kusu – peníze můžete spíše investovat do kvalitnějších kusů které doopravdy milujete a které vám dlouho vydrží.

Jak to vlastně funguje?

Když si skládáte svůj vlastní kapslový šatník, dělejte to podle svých pravidel a omezení. Všímejte si co nosíte nejčastěji a v čem se cítíte nejlíp, potom si vyberte pár kusů z každý kategorie – několik výrazných kusu a několik základních – ze kterých si můžete skládat jiné outfity.

Nechte se inspirovat

  • Vetta – používají udržitelné materiály a dokonce vám pomůžou dát dohromady váš vlastní kapslový šatník.
  • Sustainably Chic – Natalie Kay sdělila svoje tipy na to jak si sama vybudovala svůj kapslový šatník, a také doporučila pár etických značek které zásobují udržitelné oděvy.
  • bestdressed – oblíbena YouTube tvůrkyně Ashley z bestdressed také sdílí svojí zkušenost se svým kapslovým šatníkem.

Jestli si myslíte že jste připravený se přechodit na udržitelnější šatník, podívejte se na naší tržiště kde můžete najít přes 30 různých udržitelných značek na jednom místě:

https://ecofashionlabels.com/

ecofashionlabels logo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.