Nynější marketingové modely využívající sociální sítě, jsou založeny na propagaci produktů prostřednictvím vysoce sledovaných a veřejně známých osobností. Takové veřejné osoby jsou v dnešní době známy pod pojmem “influenceři”. Zatímco v minulosti byly produkty propagovány převážně prostřednictvím celebrit nebo expertů, dnes už je tomu jinak. Tvůrci trendů jsou totiž obyčejní lidé, kteří se proslavili v jejich vlastních virálních videích a přicházejí tak k obrovskému jmění. Toto jmění je totiž úzce spjaté s propagováním produktů. Možná je to právě jejich důvěryhodnost a lidskost, která udělá prodej lehčím, než kdy předtím.
Díky lehkosti a přirozenosti tohoto stylu prodeje, jsou hlavními posly reklamy právě influenceři. V roce 2017 společnost Forbes vypočítala, že deset nejvlivnějších influencerů dokázalo dosáhnout 23,3 milionu.
Jejich ironie společenského průkopníctví nebo “ inluencerování”, jak se tomu dnes říká, spočívá v jejich roly figurky, herce nebo billboardu, který pouze přispívá a propagují kulturu, která povzbuzuje k nepotřebnému nakupování. A bohužel, jen malé množství módních influencerů se rozhodlo jít alternativní cestou a začít propagovat udržitelné spíše než zbytečné výrobky.
Otázka však zůstavá. Jsou vůbec módní influenceři schopni propagovat udržitelnost? Můžou tito udavači rychlých trendů ty trendy také zpomalit?
Koukněte na video o dvou módních influencerkách z Paříže, které tvrdí, že “je možné být influencerkou, co bere nebere konsumerismus na lehkou váhu.”