Fashion Revolution Week: o čem to vlastně všechno je.

24. dubna 2013 se zapsalo do historie jako jedno z nejdůležitějších dat moderní módy. I přes jeho tragickou náturu nám tento den výrazně přispěl k průlomu v módním průmyslu, třeba tím, že vdechl život organizacím jako je The Fashion Revolution, která vznikla důsledkem 23. dubna 2013.

Dne 24. dubna 2013 se v Bangladéši zhroutila budova Rana Plaza, která sloužila jako jedna z největším textilních dílen. Tento kolaps vzal celkem 1,100 životů a zranil dalších 2,500 lidí, díky čemuž také obsadil čtvrté místo v kategorii největší průmyslové katastrofy na světě. Rana Plaza byla továrním komplexem, ve kterém pracovaly převážně ženy a děti. Ty do továrny denně docházely a šily textily pro nejdominantnější textilní značky. Značky, které známe, jako své boty..  

Situace začala nabírat obrátky, když bylo po rozpadu budovy sděleno, že tato událost byla již dlouho předpovězena. Mnoho odborníků po dlouho dobu apelovalo na nebezpečnost, pádnost a nestabilitu budovy, přičemž věděli, že je to jen otázka času, než se továrna zřítí.  Zatímco jiní nájemci budovy, měli dostatečná privilegia na to, aby budovu svobodně v čas opustili, pracovníci garmentů bohužel takové štěstí neměli. Denně pokračovali v šití oblečení a se strachem čekali na to, co se stane.      

Přirozeně si nejspíš myslíte, že značky, které byly v továrně produkovány patřily hlavně do „fast-fashion“ odvětví, ale v realitě tomu bylo naopak, polovina oblečení, které bylo v oné budově ušito bylo vyšší kvality i ceny. Což pouze poukazuje na fakt, že cenově vyšší oblečení bez fair-trade certifikací se vlastně tolik od toho levného morálně neliší..

“Jejich sjednocujícím atributem nebyla nízká cena, ale nedostatek transparentnosti.”

– Fashion RevolutionThe Fashion Revolution každoročně představuje jeden týden v roce, se kterým si milovníci módy a aktivismu mohou připomenout tu hrůzu, k níž došlo v Bangladéši před sedmi lety. Hlavně tím ale vyzývají širokou veřejnost, abychom společně sestřádali naše síly a nakročili přímými kroky na cestě ku reformaci módního průmyslu. Protože tyto společné kroky nám totiž mohou zaručit, že už se nikdy nic podobného opakovat nebude.

Letošní výročí se zaměřilo na dopad coronaviru napříč módním průmyslem.  Ve Fashion Revolution si jsou vědomi těžké počínající hospodářské krize, která samozřejmě ohrožuje i módní průmysl. Proto Vám všem nabízí možnost k tomu, aby jste oslovili vaše oblíbené značek a zjistili, jaký má koronavirus dopad na pracovníky v továrnách.

O čem je módní revoluce? A jaký je jejich hlavní cíl?

Přemýšleli jste někdy, kdo vám vlastně vyrobil oblečení?

Od úplného počátku módní revoluce byla tato otázka v popředí jejich agendy. Kdo Vám ušil oblečení? Odkud Vaše oblečení pochází? Nebo při jakých podmínkách bylo oblečení ušito? Přirozeně se přece zajímáme odkud pochází jídlo, kterým se stravujeme, filmy, které sledujeme nebo knihy, které čteme. Proč bychom tedy měli opomíjet oblečení, které nosíme?  

Tyto otázky jsou však v dnešní době stále více a více aktuální a je krásně vidět, že díky iniciativě Fashion Revolution se průhlednost i férovost módního průmyslu opravdu mění k lepšímu…

V současné době je Fashion Rervolution jednou z nejvlivnějších organizací usilujících o změnu. Organizací, která se snaží o spravedlivý, bezpečný, čistý a transparentní průmysl.

„Ale náš příběh zdaleka není u konce. Začínáme. Nemůžeme se zastavit, dokud nebude každý pracovník, který dělá naše oblečení, viděn, slyšen a placen a prostředí, ve kterém žijí a pracuje, nebylo v bezpečí. Nemůžeme se zastavit, dokud se nezmění kultura spotřeby a nenaučíme se milovat a oceňovat naše oblečení a lidi, které je vyrobili.“

– Fashion Revolution

Pro větší průhlednost a determiaci vize, přišla Fashion Revolution s manifestem, který vyžaduje „radikální a revoluční“ změnu v módní výrobě, distribuci a spotřebě.

Zde Vám ukážu pár bodů z jejich módních aktivit:

  • “Móda chrání a obnovuje životní prostředí.”
  • “Móda je transparentní a zodpovědná.”
  • “Móda oslavuje život.”
  • “Móda nikdy nesmí podporovat zotročování, ohrožení, vykořisťování, přepracování, obtěžování, zneužívání ani diskriminaci nikoho.”
… a mnoho dalších (pro celý Manifest, klikněte na obrázek)

Tisíce kultur, tváří i aktivistů po celém světě se již připojily k hnutí Fashion Revolution. I přes jejich častou různorodost a odlišnost se každý z nich shoduje na poslání, za které dýchají i žijí. Vědí, že čas na módní reformaci je teď a tady. Proto společně bojují proti modernímu otroctví, miliardovým miliardám oblečení a stojí si za tím, že jak oblečení tak jehož výrobci mají duši a zasluhují se lásce a respektu.

A co vy? Jste připraveni jednat?

Ať už jsi milovníkem módy, občanem, novinářem nebo studentem, co miluje aktivismus, Fashion Revolution ti dovolí se podílet a přidat se do módní renesance

(https://www.fashionrevolution.org/). Protože „No one should die for fashion “ a ten „who made your clothes“ by měl být vždycky slyšet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.