Od Chanelu k Zaře: Proč se móda zrychlila?

Od jedinečných návrhů ke všedním kouskům. Od lokálního zboží po globální trendy. Od věčných klasik po sezónní výprodeje.

Kdy vlastně móda ztratila svou exkluzivitu a začala být všední? A kdy se nadčasové designy začaly měnit na dočasné trendy? Co se vlastně stalo s módou a jaké je její východisko?

Začneme-li od začátku, slovo „móda“ pochází z latinského slova „facare“, které je běžně definováno jako vzhled, tvar nebo vzor, jenž nám pomáhá propojovat naší vnitřní myšlenku s naší vnější prezentací.

Pokud se tedy móda rovná našemu vnitřnímu já, mělo by i to být stejně rychlé a proměnlivé jako jsou nynější módní trendy?

V posledních desetiletích se móda stala jedním z nejvíce komerčně využívaným a zároveň nejziskovějším průmyslovým odvětvím na světě. Možná proto jsou také hodnoty tohoto sektoru zaryté v konzumerismu a věčné kompenzaci statusu. Protože, šaty dělají člověka, že?

Je však důležité si uvědomit, že móda nebyla vždy zastáncem této žalostné nátury. Byly totiž doby, kdy módní designy byly navrženy jedinečně, lokálně a hlavně nadčasově.  Vezměme si ku příkladu Chanel, jehož módní hodnoty jsou zakořeněné v uměleckém vyjádření, kulturním zážitku, ale také v jistém sociálním hnutí, které poukazuje svým vytříbeným stylem, že je čas na změnu. Móda totiž nebyla znakem společenské konformity, ale naopak byla svým způsobem symbolem osobní kreativity a odlišení. Nyní však jediné, co vidím je „buy two get one free“ nebo zoufalé „slevy“, které svými neonovými odlesky konstantě žádají o mou pozornost.

Ale k tomu abychom zůstali odolnými a vydrželi tyto psychologické týzry, které nás neustále sledují, musíme začít od samého počátku, a to tím, že porozumíme příběhu rychlé mody.

Co to tedy vlastně rychlá móda je?

Co to vlastně rychlé móda je?

Rychlá móda je termín, který se v současné době používá k popisu vysokých obratů módních stylů a trendů. Zatímco v minulosti to byly tradiční čtyři hlavní sezonní styly, v současné době obchodníci s módou v průměru dosahují každý týden jednoho nového stylu. To přirozeně vede k naprosto iracionální vysoké produkci oděvů, které jsou ironicky stále mimo módu. Spotřebitelé jsou proto podvědomě manipulováni k tomu, aby kupovali stále více kusů, jelikož to v nich vyvolává potřebu zapadat do společensky vytvořené škatulky „trendy“ a „in“.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou obchody vždy naplněny neomezenými slevami? Rychlá móda totiž krmí své obchodní modely tím, že z vašeho promyšleného nakupování udělá impulsivní utracení ve slevách. Psychologickými triky vás přiměje věřit, že ten svetr, co se vám tak šíleně líbí, je vážně poslední a za tak jedinečně levnou cenu, už ho nikde jinde neulovíte. Ale v tom je právě ten problém…proč bychom vůbec měli oblečení “lovit”?

Proč začala móda být rychlá?

Nyní si vezměme ZARU jako příklad. ZARA je součástí španělské korporace Inditex, která je největší oděvní společností na světě.  ZARA jako samotná jednotka pak přispívá svými dvěma třetinami do celkového prodeje Inditexu. Když ZARA otevřela svůj obchod v New Yorku v polovině 90. let, všichni „newyorkers“ okamžitě začali ZARU nazývat matkou „rychlé módy“.  ZARA totiž adaptovala jedinečnou strategii – byla schopna své designy vyrobit během bleskových dvou týdnů a to tak, že ještě reflektovaly modely světových módních velikánů. Jen byly o kapku levnější….

Když se podíváme zpět do historie (nyní mluvím o období před vynálezem fotografie nebo televize), módních domy v Paříži vytvářely zbrusu nové trendy, které však setrvaly „módními“ během celé sezóny. Nesmíme však zapomínat na to, že tento nadmírně pomalý obrat oděvů byl však způsoben hlavně nedostatkem průhlednosti .  Lidé zkrátka nevěděli, co je v módě, dokud se na to sami nepřijeli podívat.  

V dnešní době se však tabulky výrazně změnily, mluvíme-li o transparentnosti nových trendů. Vzhledem k digitalizované kultuře 21. století a rozsáhlému využívání různých sociálních médií se trendy objevují stále všude, třeba i předtím, než vkročí na módní mola. A ZARA této průhlednosti velmi chytře využila. Digitalizace a neustálé zaměření na tržní signály a trendy jsou hlavním poháněčem rychlého ZARA modelu nakupování a výroby. V ZAŘE jsou totiž schopni nakouknout pod pokličky světových návrhářů (skrz sociální sítě) a vyrobit jejich levné kopie, v podstatě ve stejnou dobu.

Co je tím největším problém rychlé mody?

Problémem však není samotná existence rychlé módy, ale spíše její společenské přijetí. Tisíce z nás začali akceptovat, že naše oblečení je vyrobeno z materiálů nízké kvality, z materiálů, které jsou toxické jak pro společnost, tak pro přírodu. Možná je tím problémem to, že jsme podlehli našim fasádám více než našemu svědomí. Možná je právě teď čas na to, abychom začali naslouchat našemu lepšímu já.

Rychlá móda nás nějakým způsobem dokázala čarovně přimět k tomu, abychom uvěřili, že pocit mít více je lepší než méně. A že kvantita vyhrává nad kvalitou.

Zde jsou některé z nejděsivějších, ale  zároven nejdůležitějších fakt, kterých si musíme být vědomi:

Textilní odpad: v USA se každoročně vyprodukuje více než 15 milionů tun odpadního oblečení. Co se ale stane s tím odpadem?

Vykořisťovatelské pracovní postupy: které zahrnují dětskou práci, špatné pracovní podmínky nebo každodenní práci s toxickými chemikáliemi.

Odpad z vody: šíleně velké množství vody, které se používá k vytvoření toho oblečení, které rychlá móda vyžaduje.

Emise uhlíku: export z jihovýchodní Asie a Afriky po celém světě vyžaduje obrovský počet emisí. Nezapomeňme také na módní výrobu..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.