Váš uvědomělý šatník: proč je důležité nakupovat certifikovaně udržitelnou módu?

Udržitelnost. Slovo, které na nás v dnešní společnosti křičí ze všech koutů městských koutů. Slovo, které nás svou přirozeně hrdinskou náturou ujišťuje, že nám naše planeta ještě schovala budoucnost. Ale toto zdánlivě důvěrné slovo nás však propojuje ještě s něčím jiným, s něčím možná již nezastavitelným a nenapravitelným. Udržitelnost byla totiž zvolena mnohými jako jediná cesta vedoucí k přírodnímu vzkříšení a regeneraci životního prostředí. Cesta, která je reakcí na dnešní ekologickou a klimatickou krizi, ale také reakcí na světové sociální nerovnosti, jako jsou podvržená lidská práva nebo lidské vykořisťování.

Pokud má všechny tyto globální problémy udržitelnost vyléčit, není rozhodující vědět, jak jsme se jako společnost k těmto problémm vůbec dopracovali?

Po celá desetiletí lidstvo slepě čerpalo z přírodních laskavostí a přízní tak, že dokázalo využít většinu zásob z bohatství naší planety. Kupovali jsme, konzumovali jsme a zneužívali jsme. Nikdy nás ale nenapadlo dluhy splatit a laskavosti opětovat.

A když nás naše planeta začala pomalu odmítat, museli jsme rychle sáhnout po řešení, které by nám znovu dovolilo dýchat.

Naštěstí je však stále čas na to, abychom se podívali do zrcadla a pokorně čelili svým chybám. Také proto, se již mnoho z nás začalo aklimatizovat do současné situace, třeba postupnými změnami zarytých životních zběhlostí a rutin ohledně spotřeb, například těch módních. Již mnoho z nás si je také vědomo toho, co se děje pod pokličkou největších “fast-fashion” korporací a a jako důsledek odmítá jejich toxické a spotřební zboží.

Proč je však módní průmysl klíčovým aktérem, jedná-li se o udržitelnost?

Módní průmysl totiž nese plnou odpovědnost za podílení se na drastickém znečisťování našeho životního prostředí. Pojďme si proto připomenout, že tento průmysl má neblahý dopad na celý průběh přírodního cyklu, od obrovské spotřeby vody až po denní zacházení s jedovatými látkami. Ekologickou škodou to ale nekončí, tento průmysl také sobecky zanedbává práva lidská i zvířecí. V reakci na tyto nerovnosti přišla udržitelnost jako přirozené řešení. Ale..

Jak poznáme, že oblečení je skutečně udržitelné?

V současné době zájem o udržitelný a etický způsob života rapidně vzrůstá a jelikož je móda vysoce “consumer” orientovaným odvětvím, tento nový způsob života se také zrcadlí ve filozofických/hodnostářských profilech mnohých značek. Plno z nás ale stále dumá nad tím, jak se vlastně udržitelné oblečení odlišuje a hlavně rozpozná?

Jak zjistím, že se značka skutečně snaží zmírnit ekologické a sociální narušení rychlé módy?

Zaprvé, udržitelnost je obecně definována jako “schopnost pokračovat v pokračování”, ale to také znamená, že výroba i užitek produktů musí mít nejmenší možný dopad na životní prostředí.

“Schopnost pokračovat v pokračování…”


Značky prokazují své udržitelné produkty svými verifikovanými certifikacemi, které nás ujistí, že produkty jsou tvořené z udržitelných a ekologických materiálů, ale také poukazují na to, že jejich výrobci byli za práci férově zaplaceni. Nyní už možná víte, že existuje spousta oficiálních udržitelných certifikací, proto Vám to usnadním. Ukážu Vám totiž jen ty certifikace, které jsou naprosto klíčově k tomu, aby se značka mohla označit za udržitelnou a etickou.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ CERTIFIKACE:


Globální standard organických vláken (GOTS) se zaměřuje na používání hlavně organických vláken (hlavně bavlny a vlny), která se převážejí z farmy k dodavateli. Je to nejpřísnější certifikace, která zaručuje výrobu z 100% organické bavlny.
Bavlna certifikovaná Fairtrade zajišťuje, že bavlna je pěstována a prodávána poctivě. Tato certifikace se zaměřuje zejména na konkrétní země, jako je Indie, Bangladéš nebo některé africké země.

Iniciativa pro lepší bavlnu je nezisková skupina, která propaguje lepší standardy v pěstování bavlny a postupy ve 21 zemích. Od roku 2017 představuje Better Cotton 14% celosvětové produkce bavlny. Verifikuje tím, že bavlna byla férově vyrobena i prodána.
Značka PETA-Vegan Approved zaručuje, že při přípravě ingrediencí, které se používají na tvorbu produktů, nebyly použity žádné testy na zvířatech. Rovněž se zavazují, že tak neučiní ani v budoucnu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.