Co to znamená GOTS?

GOTS

Organický certifikát GOTS neboli Global Organic Textile Standard je zatím asi nejvíce komplexním certifikátem, který zaručuje 100% ekologický a etický status Vámi zakoupeného oděvu. Tento certifikát má v sobě totiž zakotven veškeré etické a ekologické požadavky od počátku procesu výroby textilie až do konce. Tedy od vzniku materiálu až po distribuci.

Jaké požadavky musí společnost splnit, aby obdržela certifikát GOTS:

Ekologické požadavky:
  • Pokud je vaše nově zakoupené tričko označeno certifikátem GOTS, tak máte jistotu, že je vyrobeno z přírodních bio vláken pocházejících z certifikovaného ekologického zemědělství (v tomto zemědělství se například nesmějí užívat zdravotně a ekologicky závadné postřiky a hnojiva).
  • Proces zpracování bio vlákna musí využívat rovněž pouze takových postupů a sloučenin, které jsou ekologicky i zdravotně šetrné. Tento proces zahrnuje čištění, předení, bělení, barvení, tkaní nebo pletení a také konečné ošetření látky. Představte si kolik chemikálií se v takovém procesu asi použije za normálních podmínek. Konvenční textilní průmysl je jedním z nejvíce ekologicky zatěžujících průmyslových odvětví na světě! A důvodem je právě obrovské množství chemikálií spotřebovávaných ve složitém výrobním procesu a s tím spojená také vysoká spotřeba elektrické energie a vody. Aby toho nebylo málo, některé chemikálie používané při klasickém konvenčním procesu výroby jsou karcinogenního a alergizujícího charakteru. Takže koupí produktu certifikovaným GOTS šetříte nejenom naší planetu, ale i vaše zdraví!

GOTS rozlišuje dva stupně kvality:

  1. Organic – textilie certifikovaná jako organic musí obsahovat minimálně 95% bio certifikovaných vláken.
  2. made with x% organic – takto označená textilie musí obsahovat minimálně 70% bio certifikovaných vláken a maximálně 30% nebio vláken a 10% syntetických vláken.
Etické požadavky:

Mezi etické požadavky GOTS patří například zákaz dětské práce, bezpečné a čisté pracovní prostředí, ochrana před diskriminací, zákaz hrubého a nehumánního zacházení, svoboda kolektivního vyjednávání a další.

Takže ve zkratce: koupí výrobku certifikovaným GOTS chráníte nejen životní prostředí, ale i lidská práva a vaše zdraví! win, win, win!

Jak poznám výrobek certifikovaný GOTS:

Oblečení certifikované GOTS poznáte tak, že je označeno štítkem, tudíž jako zákazník můžete poznat na první pohled zda děláte něco pozitivního pro životní prostředí, pro svět  i pro sebe.

Kde kupovat GOTS výrobky:

Pokud si zadáte do googlu GOTS, vyhledá Vám hned několik obchodů, které prodávají oblečení s GOTS certifikovanou bavlnou. A jestli jste unavení dělat zrovna teď průzkum na googlu, podívejte se třeba u nás http://www.ecofashionlabels.cz/vyhledavani/?string=gots.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.