Kde nakupovat bez obalu?

igelitová taška

Průměrný čech vyprodukuje 300kg odpadu ročně. To znamená že 4členná rodina za sebou zanechá 1,2 tun odpadu ročně. To už je na zamyšlenou. Vysoké číslo by postupně měli snížit regulace ze strany státu. Od začátku roku 2018 začala například platit novela zákona o obalech podle níž už prodejci nesmí nabízet igelitové tašky k nákupu zdarma.

Stát také zavedl před více než třemi lety úlevu na DPH pro dárce potravin jenž měl motivovat řetězce aby nevyhazovaly použitelné zboží těsně před datem spotřeby. Velký vliv to bohužel nemělo. Ale ceníme dobrou myšlenku!  

Už přes rok také funguje úleva na DPH pro dárce potravin. Má motivovat řetězce, aby nevyhazovaly použitelné zboží těsně před datem spotřeby. Velký efekt to však nepřineslo. Situace se nicméně začíná pomalu zlepšovat a ty můžeš také přispět. Podporou bez obalových obchodů.

 

Bezobalu

Asi zatím nejznámější prodejnou v Praze je Bezobalu, která si pro svůj úspěch otevřela už druhou prodejnu. Neklade se důraz jen na zero waste filozofii ale celkově i na kvalitu produktů které zde prodávají. A co je na tom nejlepší? Nezisková organizace dává veškerý výdělek zpátky do výzkumu, aby umožnila České republice zavedení inovativní, šetrné a udržitelné formy distribuce cenově dostupnějších kvalitních a zdravých potravin ve znovupoužitelných obalech.

 

Kam se za nimi vydat: Bělehradská 96, Praha 2 nebo do ulice Pod Kaštany 5 na Praze 6

 

Nabaleno

Drogerie která je přátelská vůči životnímu prostředí ve všech směrech. Produkty které nabízejí jsou nejen bez obalu ale i ekologické a přírodní. V sekci o nás se můžete dočíst že žádný z jejich produktů není testován na zvířatech. Stačí si přinést vlastní nádobu a nabrat si co potřebujete a pokud nemáte, můžete si u nich dokonce nádobu zdarma zapůjčit.

 

A kde to je? Jaromírova 726/15, Praha 2 – Nusle, 128 00

 

Existuje spoustu obchodů které nabízejí některé své produkty bez obalu.

Patří sem například prodejna Country Life, Lush nebo i farmářské trhy kam si můžete donést vlastní tašku a

igelitová taška

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.