7 způsobů jak přispět k ochraně naší planety

zachránit planetu

Šetři vodou

Většinu povrchu země pokrývá slaná voda jež zastupuje 97% celého vodstva na naší planetě. Sladká voda tvoří pouze zbývající 3% přičemž 69% této vody je v ledovcích které jsou v polárních oblastech, 30% je voda v podzemí a pouze necelé procento je voda povrchová a atmosférická.

Z těchto statistických údajů je jasné, že bychom pnou itvodou rozhodně neměli plýtvat.

Pitný režim samozřejmě dodržuj, ale pokus se například sprchovat o něco kratší dobu, než spotřebiče jako je pračka a myčka zapneš, naplň je na jejich plnou kapacitu, při mytí rukou nebo čištění zubů nenech protékat vodu, nesplachuj zbytečně věci jako papírové ubrousky nebo kapesníčky a raději je vyhoď do koše.

Pokus se snížit konzumaci masa a mléčných výrobků v nejlepším případě ji zredukuj úplně 

Masný a mléčný průmysl je jedním z nejvíce zatěžujících faktorů životního prostředí. Zvyšuje se množství skleníkových plynů v atmosféře, spotřebovává se mnohem více vody a využívá se mnohem větší množství půdy v porovnání s potravinovým průmyslem. S produkcí masa a mléčných výrobků jde ruku v ruce také znečišťování vody. Přednost lokálního jídla před dováženým je další možnost jak ulehčit naší planetě. Znamená to totiž méně benzínu potřebným pro transport jídla a méně elektřiny potřebnou k zamrazování a odmrazování.

Produkuj méně odpadu 

Milion tun odpadu, který ročně vyprodukujeme, musí přeci někde skončit. Ptáte se kde? Odpadky míří buď na skládky, kde se toxické látky z odpadů rozkládají v půdě a při procesu rozkladu se uvolňují skleníkové plyny, nebo je spálíme ve spalovně, která následně znečišťuje ovzduší nebo se ani na tato místa nedostanou a skončí ve volné přírodě. Zanešené hory, pláže, řeky a oceány. Není žádným tajemstvím, že se v tichém oceánu nachází plovoucí masa která svou velikostí odpovídá čtyřnásobku rozlohy Německa.

Nezbývá tedy nic než snížit spotřebu odpadků. A jak?

  1. oblečení a nábytek nevyhazuj ale daruj ho nebo prodej
  2. recykluj
  3. buď minimalista – nekupuj si zbytečné množství věcí, které vlastně zas až tak nepotřebuješ
  4. zkus odpadky k něčemu opětovně využít
  5. využívej věcí na maximum a ponechávej si je dokud slouží a jsou k užitku

Nakupuj s rozmyslem 

Při nákupech děláš rozhodnutí, která mohou mít velký vliv na životní prostředí a společnost. Můžeš se vyvarovat koupi produktů s nadměrným množstvím plastového obalu. Brát si s sebou vždy vlastní tašku, když jdeš nakupovat. Můžeš se rozhodnout, zda budeš podporovat velké nákupní řetězce nebo trhy, kde prodávají lokální potraviny (i tam je lepší, se raději zeptat). Na trhu existuje velké množství ekologicky a eticky smýšlejících značek, které jsou mnohdy stejně cenově dostupné jako ty, které životnímu prostředí škodí. Pokud si tedy kupuješ oblečení raději se poohlédni po udržitelných značkách které svým výrobním procesem neškodí planetě a nebo využij takzvané recyklace oděvů prostřednictvím second handů a vintage.

U nás v http://www.ecofashionlabels.cz najdeš velký výběr oblečení, které je šetrné jak eticky tak ekologicky. Od ponožek až po zimní bundy. 

Autem nebo na kole?

Zkus jezdit více na kole a choď. Nejen že je tato alternativa přátelská vůči životnímu prostředí, ale ještě děláš dobře svému tělu.

Přilož ruku k dílu a pomáhej

Přihlaš se jako dobrovolník do projektů nebo organizací které bojují za lepší život na naší planetě. Ať už z etické stránky nebo té ekologické. Můžeš přispět i malým finančním obnosem. A I ty malé skutky se počítají – jdi vyvenčit psy z útulku nebo sesbírej odpadky, na které natrefíš při procházce v lese. Možností je mnoho..

Jdi příkladem

Všechno je to o maličkostech. Snaž se být tím nejlepším příkladem toho jak by měl vypadat každý obyvatel naší planety. Buď skromný, šetři zdroji, které nám planeta dala, pomáhej a starej se o svět kolem tebe, jsi jeho součástí.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.