Jak prát prádlo s ohledem na životní prostředí?

prádelna

 

I když to tak možná nevypadá, praní prádla má na životní prostředí větší dopad než ste si možná mysleli.

Během praní spotřebujete obrovské množství vody. V číslech: průměrná domácnost vypere zhruba 400 dávek prádla ročně a spotřebuje tak zhruba 13,500 galonů vody. Za 11 let praní byste tak mohli naplnit 3 velké bazény a nebo zajistit doživotní zásobu pitné vody pro 6 lidí.

Chemické složení pracích prášků – rozpouštědla, vonné a konzervační látky, rozjasňovače, zatěžují vaši pokožku, organismus a životní prostředí.

 

Neper oblečení po jednom nošení

Nemám na mysli zrovna spodní prádlo nebo propocené tričko po hodině Cross Fitu. Nicméně většinu oblečení není nutno prát každý den či obden. Společnost Levis například doporučuje prát džíny každé dva týdny.

 

Začni výběrem té správné pračky

Pračka je jedním ze spotřebičů, které v domácnosti spotřebovávají nejvíce energie. Dobrá pračka vám tedy ušetří spoustu energie, vodu i čas. Všímejte si při koupi zda má pračka energetický úsporný program eco, jakou má průměrnou spotřebu vody na jeden prací cyklus (vydělte roční spotřebu vody 220 pracími cykly za rok) a do jaké energetické třídy spadá. Při praní perte na nižší teploty, používejte eko programy a pračku dostatečně naplňte před každým praním. Nezapomínejte ji čistit od vodního kamene, který snižuje účinnost praní.

 

Používej přírodní alternativy pracího prášku

Mnoho pracích prášků se pyšní nálepkou BIO. Při nákupu buďte ale opatrní, protože na rozdíl od BIO potravin a oblečení není drogistický průmysl tak striktně regulován a toto označení si tak vyslouží každý výrobek který obsahuje alespoň 1% přírodního původu. Dobrým vodítkem mohou být ekologické certifikáty jako je například certifikát udělený Ministerstvem životního prostředí –  Ekologicky šetrný výrobek, který se uděluje se na základě splnění kritérií jako snadná biologická odbouratelnost, nízká ekotoxicita nebo plná recyklovatelnost obalů.

A pokud máš trpělivost a čas, můžeš si prací prášek vyrobit sám z lehce dostupných přírodních surovin.

 

100% příroda – fenomén jménem Mýdlový ořech

Už ste slyšeli o alternativě jménem Mýdlový ořech? tento plod pochází ze stejnojmenného stromu, který je rozšířen převážně v Indii a v Nepálu. K praní se využívají skořápky, jenž se balí do látkových pytlíčků. Tyto skořápky totiž obsahují saponiny, tudíž mají podobné účinky jako mýdlo. Při praní v pračce je nutné dát mýdlové ořechy do látkového pytlíku a pečlivě jej uzavřít aby nedošlo ke smísení se s prádlem a poškození pračky. Zbytky ořechů můžeme vyhodit do kompostu a pytlík usušit společně s vypraným prádlem a následně ho použít znova.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.