Kde studovat udržitelnou módu?

sustainable fashion

Za poslední desetiletí vzrostlo povědomí o dopadu materiálů používaných pro výrobu oblečení. Naštěstí, pod eco-friendly módou už si nemusíme představit jen second-hand kousky případně batikovaná trika. Je možné tvořit módu s ohledem na přírodu a naši planetu. Připravili jsme si pro vás přehled vysokých škol / institutů, kde je možné studovat obory zaměřující se na udržitelnou módní tvorbu.

Spojené Království, Londýn: London College Of Fashion

Kurz: MA Fashion Futures

Londýnská univerzita London College of Fashion spolupracuje s centrem udržitelné módy, tzv. Center for Sustainable Fashion, založené v roce 2008. Můžete zde studovat magisterský obor MA Fashion Futures, zaměřený na praktické i teoretické vzdělání týkající se udržitelné módy, designu, etiky, psychologie a antropologie. Na stejné univerzitě, avšak na jiné fakultě St. Centrat Matins pak můžete studovat i krátkodobý kurz zaměřený přímo na Sustainablity Fashion Design. Od února 2018 zde také můžete studovat první kurz zaměřený na luxusní udržitelnou módu, který je vyučován on-line.

Německo, Berlín: Akademie Mode & Design

Kurz: (MA) Sustainability in Fashion And Creative Industries

Magisterský program na Akademie Mode & Design v Berlíně můžete využít analytické, sociologické dovednosti a kreativně je implementovat na business plán s ohledem na udržitelnou módní tvorbu. Během studia se zúčastníte mnoha workshopů, exkurzí a praktických projektů ve spolupráci s módními značkami.

Itálie, Florencie: Polimoda

Kurz: Sustainable Fashion

Krátkodobý kurz nabízí i institut Polimoda v samotném srdci Florencie. Budete zde studovat předměty jako současná módní tvorba, fashion marketing a marketingové strategie, technologické inovace a dopad technologií na životní prostředí.

USA, New York: State University of New York

Kurz: Sustainable Design Entrepreneurs

Pokud byste se rozhodli za studiem vydat do USA, i zde najdete centra podporující udržitelnou módu. Jedním z nich je State University of New York, nabízející nekreditovaný certifikát v oboru Sustainable Design Entrepreneurs.

móda

V posledních letech se zájem o studium udržitelné módní tvorby zvýšil. Bohužel však jen malý vzorek univerzit vyučující kurzy spojené s módní tvorbou do svých učebních plánů zařadili předměty týkající se této problematiky. Svítá ale na lepší časy. Profesoři mnohých uměleckých univerzit zadávají semestrální práce vztahující se právě k udržitelnému designu.

A pokud jednou někdo něco změní, budou to právě současní studenti…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.